Szkoła Podstawowa i Przedszkole z Polskim Językiem Nauczania w Koszarzyskach, 739 81 Koszarzyska 70
gill@zskosariska.cz Tel.: 558 362 832 www.zskosariska.cz
Liczba uczniów: 21 Liczba klas: 2
Godziny otwarcia świetlicy szkolnej: 6:30-7:45, 11:40-16:00

W szkole są dwie klasy, w których uczy się pięć roczników dzieci.
Niska liczba uczniów pozwala na indywidualizację nauczania z zastosowaniem nowoczesnych metod i form pracy.

Czytania uczymy metodą SFUMATO, w pierwszej klasie uczymy matematykę wg prof. Hejnego, wykorzystujemy elementy pedagogiki Montessori, prowadzimy nauczanie poprzez przeżycie i zabawę, nauczanie projektowe.

W związku z bardzo atrakcyjną lokalizacją szkoły nasze działania edukacyjne podążają też w kierunku proekologicznym (udział w projekcie Recyklozabawa), staramy się uczulić naszych podopiecznych na najważniejsze problemy globalne (udział w projekcie Global
Schools), promujemy też zdrowy sposób życia i profilaktykę (udział w wielu projektach).

Niemniej ważny jest dla nas rozwój językowy uczniów. Nasze dzieci oprócz obowiązkowych trzech lekcji mają jeszcze dodatkową lekcję języka angielskie go (3+1 godziny tygodniowo). O bardzo dobrym poziomie języka angielskiego świadczą wspaniałe wyniki, jakie uzyskują nasi uczniowie w międzynarodowym konkursie języka angielskiego FOX. Dodatkowo od czwartej klasy dzieci uczą się języka czeskiego wspólnie z czeskimi klasami.

Zajęcia pozalekcyjne, kółka zainteresowań:
Młody Ratownik, Młody Dziennikarz, kółko czytelnicze, kółko logiki i gier planszowych, kółko pszczelarskie, kółko sportowe, zręczne rączki, kółko języka angielskiego, warsztaty ceramiczne.
Dodatkowo dzieci mogą skorzystać z lekcji gry na instrumencie (flet, fortepian, skrzypce) oraz nauki religii.
Języki obce: język angielski.

Nasza szkoła organizuje dla dzieci szereg ciekawych imprez i wyjazdów edukacyjnych. Braliśmy też udział w projektach międzynarodowych (Comenius, Erasmus+ – współpraca ze szkołami polskojęzycznymi w Niemczech, Francji i Polsce).

W ramach świetlicy szkolnej nasi podopieczni mogą wybierać z atrakcyjnej oferty kółek i zajęć pozalekcyjnych: Młody Ratownik, Młody Dziennikarz, Kółko Czytelnicze, Kółko Logiki i Gier Planszowych, Kółko Pszczelarskie, Kółko Sportowe, Zręczne Rączki, Kółko Języka Angielskiego, Warsztaty Ceramiczne. Dodatkowo dzieci mogą skorzystać z propozycji gry na instrumencie (flet, fortepian, skrzypce) oraz nauki religii.

Nowoczesne wyposażenie szkoły i przedszkola (nowoczesna sala komputerowa, tablice interaktywne we wszystkich salach, biblioteka szkolna, pomoce dydaktyczne, itp.) uatrakcyjnia nauczanie.

Ścisła współpraca z Macierzą Szkolną umożliwia nam realizację tradycyjnych imprez, jak na przykład: Dzień Latawca i Pieczonego Ziemniaka, Spotkanie Przedświąteczne, podczas którego dzieci wystawiają spektakle, balik maskowy, Festyn Ogrodowy, kuligi, wycieczki turystyczne…

Niemniej ważna jest też współpraca z PZKO, które wspiera nasze działania i wspólnie z Macierzą pomaga w organizacji niektórych imprez szkolnych. Cenimy sobie też długoletnią współpracę z zaprzyjaźnioną Szkołą Podstawową w Bielsku-Białej. Przede wszystkim jednak uczymy sercem, w naszej szkole każdy jest wyjątkowy!

Historia:
Pierwsze informacje dotyczące szkolnictwa w Koszarzyskach pochodzą z 1822 r., kiedy to uczono w domach prywatnych.
Pierwszy budynek szkolny został wybudowany w r. 1832 r. Wtedy szkoła w Koszarzyskach była filią bystrzyckiej podstawówki. W roku 1853 szkoła stała się samodzielną placówką.
W latach 70. wybudowano nowy budynek szkolny, w którym mieści się szkoła polska, czeska oraz przedszkole czesko-polskie. Do roku 2003 polska szkoła funkcjonowała jako samodzielna placówka. Od 2003 działamy pod jedną dyrekcją wspólnie z czeską szkołą i przedszkolami.

Tagi: , , , , , , , ,

Komentarze


Czytaj również


Przedszkole w Oldrzychowicach istnieje już 95 lat. Nauczycielki i dzieci  przygotowały magiczny wieczór
listopad282022

Przedszkole w Oldrzychowicach istnieje już 95 lat. Nauczycielki i dzieci przygotowały magiczny wieczór

W Trzyńcu rozświetlono  choinkę. W tym roku na Plac Wolności wracają wieczory adwentowe
listopad282022

W Trzyńcu rozświetlono choinkę. W tym roku na Plac Wolności wracają wieczory adwentowe

Helena Legowicz została wybrana do władz Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych
listopad282022

Helena Legowicz została wybrana do władz Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

Promocja piosenki do kolejnego filmu dokumentalnego o nieistniejącym mieście Karwina. Odbędzie się w nowym Centrum Informacji
listopad282022

Promocja piosenki do kolejnego filmu dokumentalnego o nieistniejącym mieście Karwina. Odbędzie się w nowym Centrum Informacji

Zainspiruj się! Najciekawsze wieńce adwentowe
listopad272022

Zainspiruj się! Najciekawsze wieńce adwentowe

Adwent w Kościele katolickim. Dzisiaj pierwsza niedziela adwentowa
listopad272022

Adwent w Kościele katolickim. Dzisiaj pierwsza niedziela adwentowa

Ślady żydowskie na Śląsku Cieszyńskim. Aż trzy wystawy oglądać można do 4 grudnia
listopad272022

Ślady żydowskie na Śląsku Cieszyńskim. Aż trzy wystawy oglądać można do 4 grudnia

Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu. W latach 1932-33 na Ukrainie zmarło co najmniej 3,5 miliona ludzi
listopad262022

Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu. W latach 1932-33 na Ukrainie zmarło co najmniej 3,5 miliona ludzi

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.