TORUŃ / W Toruniu rozpoczęły się wczoraj XVIII Światowe Igrzyska Polonijne. Uroczystego otwarcia dokonał Marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

W Toruniu jest też drużyna z Zaolzia. W zawodach bierze udział ok. 1000 sportowców z 33 krajów, najliczniejszą drużyną jest właśnie ekipa z Czech. Z Ekwadoru przyjechała do Torunia tylko jedna osoba.

Sportowcy będą rywalizowali w 25 dyscyplinach, w różnych kategoriach. Do wygrania jest 3300 medali. Pierwszy z nich zdobyła Jana Kawulok, która wywalczyła drugie miejsce drugie miejsce w biegu na 5 kilometrów.

Zaolzie ma też już złoty medal. W kategorii mężczyzn do 16 lat pierwsze miejsce w biegu na 5 kilometrów wywalczył Adam Breznen.

Igrzyska Olimpijskie swoim patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda, a mecenat nad nimi sprawują Senat RP oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Imprezę organizuje Toruń oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.