PUŁTUSK / Światowe Letnie Igrzyska Polonijne już dobiegły końca. Wczoraj uczestnicy opuszczali Polskę i wracali do swoich krajów. Jak radzili sobie sportowcy w ostatnim dniu zawodów, można sprawdzić poniżej.

Rywalizowano w takich kategoriach jak golf, nordic walking, piłka siatkowa, szachy czy turniej rodzinny. W sumie zawodnicy z Zaolzia wywalczyli 13 medali, konkretnie cztery brązowe, pięć srebrnych oraz cztery złote.

GOLF

Piąty dzień Igrzysk rozpoczął się na zielonej murawie pól golfowych nad brzegiem Narwi. Niektórzy zawodnicy wykazali się dużymi umiejętnościami i wieloletnim obyciem z tą dyscyplin. U innych było widać, że golf to tylko rekreacyjny sposób spędzania wolnego czasu, stąd zróżnicowane rezultaty rozgrywki. Jednak skoro w igrzyskach liczy się przede wszystkim udział, dzień należy zaliczyć do udanych.

W zawodach stroke play w kategorii mężczyzn nasi zawodnicy zdobyli dwa medale. Pierwsze miejsce zajął Bogdan Hajduk, a na miejscu trzecim uplasował się Alex Drahoš.

NORDIC WALKING

Pułtuski rynek i bulwary nad Narwią zapełniły się sportowcami „uzbrojonymi” w kijki, co oznacza, że rozegrano jedną z bardziej popularnych wśród Polonii dyscyplin – nordic walking. Jest to sport dostępny dla każdego, a przy tym świetna forma rekreacji. Jak w każdej dyscyplinie dała o sobie znać różnica w kondycji, dlatego peleton maszerujących rozciągnął się z czasem na setki metrów. Meta przywitała jednak wszystkich z równą gościnnością, a satysfakcja z ukończenia marszu pozostanie ze sportowcami na długo.

Sportowcy z Zaolzia zdobyli w tej dyscyplinie aż sześć medali, jeden z nich zdobyła Karina Piwková, która w kategorii kobiet uplasowała się na drugim miejscu. Resztę medali zdobyli mężczyźni, a to następująco: dwa brązowe medale należą do Tadeusza Fójcika oraz Władysława Czudka, srebro wywalczył Waclawik Andrzej, a pierwsze miejsce zdobyli Lešek Branc oraz Wawrzyniec Fójcik.

PIŁKA SIATKOWA

Wyrównana walka, świetne przygotowanie techniczne i wola zwycięstwa – to mogliśmy widzieć na parkiecie w trakcie polonijnych rozgrywek piłki siatkowej. Drużyny, które przyjechały do Pułtuska na zaproszenie Wspólnoty Polskiej, choć zaprzyjaźnione, bo w większości występowały już na Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych, nie oddawały pola rywalom. Jeżeli dodamy do tego żarliwy doping kibiców, którzy startowali również w innych dyscyplinach, oraz zainteresowanie rozgrywkami mieszkańców Pułtuska, to bez przesady można powiedzieć, że atmosfera była niezwykle gorąca.

W efekcie rywalizacji, wśród drużyn męskich, 1. miejsce zajęła Litwa, 2. miejsce – Zaolzie (Czechy), 3. miejsce – PKS Sokół Białoruś, zaś wśród drużyn żeńskich: 1. miejsce – Rejon Wileński (Litwa), 2. miejsce – Gimnazjum Avizieniai (Litwa), 3. miejsce – Zaolzie (Czechy).

TURNIEJ RODZINNY

W turnieju rodzinnym pierwsze i drugie miejsce zajęli reprezentanci z Czech. Konkretnie na pierwszym miejscu – Piwko (Bogdan, Karina, Adam) a na drugim – Piwko (Marian, Elżbieta, Izabela).

SZACHY

Ostatnia dyscyplina, w której brali udział nasi zawodnicy, to szachy. Drugie miejsce w kategorii do 18 lat wywalczył Marian Cieślar, a w kategorii od lat 19 do 50 brązowy medal zdobył Otmar Sabela.

Źródło: Polonijna Agencja Informacyjna