TRZYNIEC / W piątek 26 maja na stadionie lekkoatletycznym w Trzyńcu odbyły się XXXIX Igrzyska Lekkoatletyczne uczniów z dwudziestu trzech polskich szkół podstawowych z Zaolzia. Tegoroczną imprezę koordynowała Polska Szkoła Podstawowa w Czeskim Cieszynie.

    — Dziękuję wszystkim za przybycie na te igrzyska. Dziękuję rodzicom naszej czeskocieszyńskiej podstawówki za zorganizowanie tej imprezy oraz naszym sponsorom, bez których impreza nie mogłaby się odbyć — powiedział na wstępie Marek Grycz, dyrektor Polskiej Szkoły Podstawowej w Czeskim Cieszynie.

    Na wydarzeniu pojawili się też m.in.: prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego Helena Legowicz, konsul generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz oraz wicehetman województwa morawsko-śląskiego ds. edukacji i sportu Stanisław Folwarczny.

    — Chciałabym podziękować wszystkim szkołom za kontynuowanie tej wspaniałej tradycji. Zaolzie zawsze słynęło z sukcesów zawodników sportowych. Mam nadzieję, że dzisiaj każdemu uda się pobić swój własny osobisty rekord. Trzymamy wszystkim kciuki — powiedziała Izabella Wołłejko-Chwastowicz, konsul generalna RP w Ostrawie.

    Na ceremonii otwarcia nie zabrakło zapalenia znicza olimpijskiego

    Znicz olimpijski, na otwarcie XXXIX Igrzysk Lekkoatletycznych zapaliły Viktoria Utíkal, reprezentantka Czech w pięcioboju nowoczesnym oraz Sara Folwarczna, reprezentantka Czech w narciarstwie alpejskim.

    Na XXXIX Igrzyskach Lekkoatletycznych uczniowie zmagali się w następujących dyscyplinach:

    • biegi 50 m, 60 m, 300 m, 500 m, 600 m, 800 m, 1000 m;
    • skok w dal;
    • skok wzwyż;
    • rzut piłeczką;
    • pchnięcie kulą;
    • sztafeta.

    Puchary dla najlepszych szkół

    Pierwsze miejsce dla najlepszej szkoły małoklasowej zyskała Szkoła Podstawowa z Polskim Językiem nauczania w Nawsiu. W klasyfikacji dla najlepszej szkoły pełnej pierwsze miejsce zyskała Szkoła Podstawowa z Polskim Językiem Nauczania im. Henryka Sienkiewicza w Jabłonkowie.

    Klasyfikacja szkół pełnoklasowych

    1. miejsce Jabłonków
    2. miejsce Czeski Cieszyn
    3. miejsce Trzyniec I

    Klasyfikacja szkół małoklasowych

    1. miejsce Nawsie
    2. miejsce Gródek
    3. miejsce Oldrzychowice

    Wyniki wszystkich dyscyplin

    Dziewczyny kl. 1-3

    Bieg 50 m

    1. Rzymanková Amalie, Karwina
    2. Rejdych Anna Maria, Trzyniec I
    3. Kantorová Gabriela, Koszarzyska

    Bieg na 300 m

    1. Osmola Lilien, Błędowice
    2. Klosová Agáta, Karwina
    3. Mitrenga Miriam Sarah, Nawsie

    Skok w dal

    1. Klosová Agáta, Karwina
    2. Rejdych Anna Maria, Trzyniec I
    3. Mitrenga Miriam Sarah, Nawsie

    Rzut piłeczką

    1. Osmola Lilien, Błędowice
    2. Brodová Agáta, Karwina
    3. Orságová Klára, Nawsie

    Chłopcy kl. 1-3

    Bieg 50 m

    1. Kaszta Damian, Karwina
    2. Mitrenga Felix, Jabłonków
    3. Müller Tomasz, Czeski Cieszyn

    Bieg na 300 m

    1. Pindur Viktor, Wędrynia
    2. Kaszta Damian, Karwina
    3. Müller Tomasz, Czeski Cieszyn

    Skok w dal

    1. Pindur Viktor, Wędrynia
    2. Bystroń Marek, Czeski Cieszyn
    3. Ponduša Petr, Jabłonków

    Rzut piłeczką

    1. Bystroń Marek, Czeski Cieszyn
    2. Jochymek Tymoteusz, Cierlicko
    3. Czolko Karol, Ropica

    Dziewczyny kl. 4-5

    Bieg 50 m

    1. Tomanek Tola, Wędrynia
    2. Bednarz Rebeka, Gnojnik
    3. Hlawiczková Katarzyna, Nawsie

    Bieg na 300 m

    1. Michejda Viktorie, Czeski Cieszyn
    2. Sihelníková Bára, Łomna Dolna
    3. Kukuczka Lucyna, Wędrynia

    Skok w dal

    1. Krainová Tereza, Wędrynia
    2. Bednarz Rebeka, Gnojnik
    3. Sihelníková Bára, Łomna Dolna

    Rzut piłeczką

    1. Zajacová Amálie, Czeski Cieszyn – Sibica
    2. Michejda Viktorie, Czeski Cieszyn
    3. Kaletová Aneta, Trzyniec I

    Chłopcy kl. 4-5

    Bieg 50 m

    1. Zalisz Joel, Trzyniec I
    2. Feber Michał, Wędrynia
    3. Mitrenga Daniel Nawsie

    Bieg na 300 m

    1. Morcinek René, Nawsie
    2. Bureš Jan, Wędrynia
    3. Piechaczek Teodor, Gródek

    Skok w dal

    1. Zalisz Joel, Trzyniec I
    2. Piechaczek Teodor, Gródek
    3. Chowaniec Vojtěch, Nawsie

    Rzut piłeczką

    1. Rajčáni Štěpán, Wędrynia
    2. Mitrenga Daniel, Nawsie
    3. Ponduša Tomáš, Jabłonków

    Dziewczyny kl. 6-7

    Bieg na 60 m

    1. Czepczor Weronika, Jabłonków
    2. Kukuczka Zuzanna, Wędrynia
    3. Šubrtová Barbora, Jabłonków

    Bieg na 500 m

    1. Vodáková Nina, Bystrzyca
    2. Ostruszková Gita, Trzyniec I
    3. Czepczor Weronika, Jabłonków

    Skok w dal

    1. Vodáková Nina, Bystrzyca
    2. Chodura Beata, Gnojnik
    3. Branna Nadia, Gnojnik

    Rzut piłeczką

    1. Krzywoń Ewelina, Gnojnik
    2. Barbier Nora Mei, Trzyniec I
    3. Osmola Wiktoria, Błędowice

    Chłopcy kl. 6-7

    Bieg na 60 m

    1. Jakubík Patrik, Bystrzyca
    2. Jeřábek Radim, Jabłonków
    3. Grzegorz Jakub, Gnojnik

    Bieg na 600 m

    1. Szlaur Jakub, Trzyniec I
    2. Mokrosz Mateusz, Trzyniec I
    3. Reli Jakub, Karwina

    Skok w dal

    1. Bojko Filip, Karwina
    2. Pawlitek Tobiasz, Czeski Cieszyn
    3. Nicielnik Daniel, Trzyniec I

    Rzut piłeczką

    1. Bojko Filip, Karwina
    2. Pawlitek Tobiasz, Czeski Cieszyn
    3. Kwiczala Richard, Karwina

    Dziewczyny kl. 8-9

    Bieg na 60 m

    1. Jakubik Magda, Jabłonków
    2. Kretek Ester, Jabłonków
    3. Stonawska Magda, Bystrzyca

    Bieg na 800 m

    1. Utíkal Wiktoria, Czeski Cieszyn
    2. Lukszová Kristýna, Trzyniec I
    3. Roiková Natalie, Trzyniec I

    Skok wzwyż

    1. Śmiłowska Barbara, Sucha Górna
    2. Madzia Wiktoria, Jabłonków
    3. Lukszová Kristýna, Trzyniec I

    Pchnięcie kulą

    1. Kufa Daniela, Jabłonków
    2. Sikora Agata, Jabłonków
    3. Wania Antonina Klara, Wędrynia

    Chłopcy kl. 8-9

    Bieg na 60 m

    1. Krupa Jan, Trzyniec I
    2. Sikora Marek, Jabłonków
    3. Heczko Marek, Bystrzyca

    Bieg na 1000 m

    1. Krupa Jan, Trzyniec I
    2. Nožka Petr, Karwina
    3. Milerski Jan, Bystrzyca

    Skok wzwyż

    1. Sikora Marek, Jabłonków
    2. Madzia Mateusz, Jabłonków
    3. Konderla Jakub, Trzyniec I

    Pchnięcie kulą

    1. Raszka Erik, Bystrzyca
    2. Cienciała Daniel, Czeski Cieszyn
    3. Bobek Sebastian, Jabłonków

      Komentarze



      CZYTAJ RÓWNIEŻ



      REKLAMA Walizki
      REKLAMA
      Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

      www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

      Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
      Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023-2024.
      Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.