Szkoła Podstawowa i Przedszkole z Polskim Językiem Nauczania w Olbrachcicach, 73 543 Olbrachcice Szkolna 11
pspolbrachcice@email.cz, tel.: 596 428 054, www.pspolbrachcice.cz
liczba uczniów: 22 Liczba klas: 2
Godziny otwarcia świetlicy szkolnej: świetlica jest otwarta w zależności od potrzeb dzieci, obecnie w godzinach 6:30 – 16:30

Nasza szkoła to wiejska placówka, która zawsze była szkołą małoklasową, mająca swoją specyficzną atmosferę. Charakterystyczna jest mała liczba uczniów, klasy łączone do różnych przedmiotów i wg potrzeby. To umożliwia nam pracować z każdym uczniem bardzo indywidualnie i wprowadzać regularnie najnowsze, ciekawe metody nauczania.

Nauczyciele nieustannie się szkolą, by w odpowiedni sposób pracować z uczniami i być na fali potrzeb dzisiejszego społeczeństwa. Zdajemy sobie sprawę, że nikt z nas nie wie, jakie zadania będą pełnić nasi uczniowie w przyszłości, więc staramy się im otwierać możliwości i poszerzać horyzonty w wielu kierunkach. W nauce wykorzystujemy pierwiastki najróżniejszych metod, takich jak krytyczne myślenie w czytaniu i nie tylko, matematyka wg prof. M. Hejnego, czytanie Sfumato, metody opracowane przez Marię Montessori, praca z lapbookami, tworzenie gazetki Szkolne Okienko, granie scenek i przedstawień szkolnych, przygotowywanie prezentów i wystaw dla innych, praca w ogrodzie Młodego Farmera.

Zajęcia pozalekcyjne, kółka zainteresowań:
kierujemy się przede wszystkim aktualną sytuacją oraz zainteresowaniami dzieci. Prowadzimy np. kółko matematyka na wesoło, Wesoła Wiedza, klub czytelnik, klub konwersacji w j. angielskim, kółko plastyczne, kółko Sportuj w szkole, działa drużyna zuchowa „Wesołe Ogniki“, mamy lekcje religii, jest orkiestra dziecięca GraMy.
Języki obce: język angielski z native speakerem.

Bierzemy udział w najróżniejszych konkursach i zawodach szkolnych i międzyszkolnych takich jak Kangur, Pikomat, Olimpiada Matematyczna, konkurs j. angielskiego FOX, konkursy czytelnicze i recytatorskie, konkursy plastyczne, muzyczne i śpiewacze. Dbamy również o sport, nasze dzieci biorą udział w Zjeździe Gwiaździstym, zawodach pływackich w Bystrzycy, Igrzyskach Lekkoatletycznych w Trzyńcu, Biegu Przyjaźni w Stonawie, Pucharze Lata w Cierlicku (gra w dwa ognie), Złotej Piątce w Suchej Górnej.

Do naszych tradycyjnych cyklicznych imprez należą: dla szerokiej publiczności Kolędowanie dzieci z nauczycielami w kościele, w ramach szkoły na wesoło Złota Bombka, Master Chef (szykowanie, gotowanie, pieczenie…), dla całych rodzin w ogrodzie szkolnym Dzień Rodziny.
Regularnie wyjeżdżamy do Zielonych Szkół dotowanych przez różne instytucje, korzystamy z darmowych kursów pływania, organizujemy kursy narciarskie dla początkujących. Dzięki wsparciu Wspólnoty Polskiej, Konsulatu Generalnego RP, Towarzystwu Nauczycieli Polskich w RC, Macierzy Szkolnej im. Jana Farnika organizujemy ekskursje i wyjazdy edukacyjne do Polski i Czech.

Bardzo intensywnie współpracujemy z Macierzą Szkolną im. Jana Farnika przy naszej szkole, która organizuje Latawcówkę, balik, bal szkolny dla rodziców i przyjaciół, Olimpiadę Międzyszkolną Cierlicko – Olbrachcice – Stonawa, Festyn Ogrodowy.

Korzystamy również chętnie z przedstawień teatralnych TL Bajka i innych teatrzyków, edukacyjnych seansów filmowych, jak np.: Świat 3000 – Planeta Ziemia, Rafa Koralowa.

Podczas wakacji letnich oferujemy tygodniowy obóz przyszkolny języka polskiego, z którego korzysta coraz większa liczba uczniów.

Tagi: , , , , , , ,

KomentarzeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023-2024.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.