STONAWA / – Od wielu lat Sekcja Kobiet Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czeskim Cieszynie ściśle współpracuje z najaktywniejszymi Klubami Kobiet od Bogumina po Mosty koło Jabłonkowa, organizując spotkania wiosenne i jesienne – mówiła przewodnicząca Sekcji Władysława Byrtus na Jesiennym Spotkaniu w Stonawie w sobotę 17 października.

  Sekcja Kobiet ZG PZKO liczy 19 członkiń i zrzesza 65 Klubów Kobiet. Do Domu PZKO w Stonawie przyjechało ok. 150 pań z niemal 40 Klubów. – Wierzymy, że te spotkania są ciągle potrzebne, bo cieszą się dużym zainteresowaniem i zapełniają sale Domów PZKO – podkreśliła Władysława Byrtus.

  – Do współdziałania przy przygotowaniu tych spotkań mamy ciągle chętne kolektywy Klubów Kobiet, które wyrażają ochotę podjęcia trudu organizacyjnego tej imprezy. W tym roku tego niełatwego zadania ofiarnie podjęły się przedstawicielki Klubu Kobiet Miejscowego Koła PZKO w Stonawie pod kierownictwem Marii Szwanczar i Emilii Łukosz – dodała.

  – Cieszę się, że mogę tutaj z paniami być – stwierdziła Urszula Bilska, małżonka konsula generalnego RP w Ostrawie Janusza Bilskiego, dziękując za zaproszenie na spotkanie. – Bardzo doceniamy rolę pań w podtrzymywaniu tradycji, w kultywowaniu języka polskiego na tych terenach.

  – To tak naprawdę od nas, kobiet, zależy – kontynuowała – jaka tradycja jest w domu kultywowana. To my jako mamy jesteśmy pierwszymi osobami, które przekazują dzieciom określone tradycje. To od nas zależy, jaki język nasze dziecko usłyszy jako pierwszy. To my pomagamy dzieciom poznawać świat, kształtujemy ich pogląd.

  – Moim miłym obowiązkiem jest podziękować wam wszystkim za to, że wspieracie Miejscowe Koła PZKO w ich działalności, że pomagacie nam kontynuować naszą polską kulturę na Zaolziu –  powiedział prezes ZG PZKO Jan Ryłko, podkreślając duże znaczenie takich spotkań integracyjnych. – Dziękuję za wasze bezinteresowne poświęcenie na rzecz zachowania naszej polskiej tożsamości narodowej na Zaolziu.

  W imieniu gospodarzy przywitał uczestniczki Jesiennego Spotkania wiceprezes MK PZKO w Stonawie Bohdan Prymus. – Całość dzisiejszej imprezy przygotowały panie z naszego Klubu Kobiet. Kluby Kobiet są podstawą działalności wielu Miejscowych Kół PZKO, tak jest również u nas w Stonawie – podkreślił, dodając, że chór Stonawa i Klub Kobiet są tym, co ma Koło PZKO najlepszego.

  – Cieszymy się, że możemy was gościć w Stonawie już po raz trzeci. Nasz Klub Kobiet zrzesza dwadzieścia pań i pracuje systematycznie. Spotykamy się raz w miesiącu. Niektóre członkinie Klubu pracują w zarządzie Koła, są rejonowymi i ofiarnymi długoletnimi chórzystkami – przedstawiła gospodarzy imprezy Maria Szwanczar. Szczegółowo o pracy Koła przeczytać można było w folderze okolicznościowym, który otrzymały wszystkie uczestniczki spotkania.

  Wspólnie odśpiewano „Sto lat” długoletniej działaczce Sekcji Kobiet ZG PZKO, przewodniczącej Klubu Kobiet w Piotrowicach koło Karwiny Wandzie Fusek, która obchodzić będzie dziewięćdziesiąte urodziny. Otrzymała najwyższe odznaczenie PZKO Zasłużony dla Związku I Stopnia z wpisem do Złotej Księgi.

  Szczegółowe sprawozdanie z działalności Sekcji Kobiet przedstawiły przewodnicząca Władysława Byrtus oraz wiceprzewodnicząca Anna Piszkiewicz. Natomiast prezes Jan Ryłko podsumował tegoroczny Festiwal PZKO, w który wiele pracy włożyły również Kluby Kobiet.

  W programie kulturalnym zaprezentował się najpierw zespół Dziecka ze Stonawy, którego członkami są przedszkolacy i uczniowie polskiej szkoły, ale działa jako zespół stonawskiego Koła PZKO. Prowadzą go Wanda Grudzińska, Jolanta Jelen i Joanna Bystroń. Towarzyszyła mu kapela Bronisława Jelenia, nauczyciela Podstawowej Szkoły Artystycznej w Karwinie.

  Następnie wystąpił tercet instrumentalny w składzie Hilda Harok (akordeon), Andrzej Pribula (klarnet), Dawid Zimniok (skrzypce), który zagrał pieśni popularne i ludowe. A śpiewała z nim cała sala.

  Popołudniową część Jesiennego Spotkania wypełniły warsztaty rękodzieła. Astrid Štefan pokazywała, jak powstaje koronka szyta igłą i frywolitki na czółenku, Krystyna Ostruszka uczyła frywolitek na igle. Techniki wiercenia wydmuszek i zdobienia woskiem można było spróbować pod okiem Anny Piszkiewicz. Natomiast Irena Čespiva pokazała, w jaki sposób wykonać ozdoby z koralików.

  Projekt współfinansowany był ze środków otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 roku”.

  Więcej o działalności Sekcji Kobiet ZG PZKO i Jesiennym Spotkaniu w Stonawie napiszemy w listopadowym „Zwrocie”.

  (CR)

  Tagi: , , , , , , , , , , , ,

   Komentarze   CZYTAJ RÓWNIEŻ   REKLAMA
   REKLAMA
   Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

   www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

   Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
   Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
   Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.