BYSTRZYCA / W piątek 26 kwietnia uczniowie klas ósmych i dziewiątych Polskiej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Hadyny w Bystrzycy mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu integracyjnym zorganizowanym wspólnie przez Macierz Szkolną i Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w Bystrzycy. Wydarzenie to miało na celu nie tylko umilenie czasu uczestnikom, ale także przyciągnięcie nowych członków do PZKO.

  Inspiracją do przedpołudniowej części wydarzenia był francuski program „Fort Boyard“. Za rozwiązane zadania uczestnicy zdobywali klucze. Ich liczba miała później zdecydować o zwycięskiej drużynie. Rozwiązanie krzyżówki w pierwszym zadaniu wskazało grupom, gdzie znajduje się ich miejsce startu. Tutaj rozpoczęła się wędrówka po Bystrzycy, w trakcie której uczestnicy pokonywali różne przeszkody i rozwiązywali niełatwe zadania sprawdzające ich umiejętności w różnych dziedzinach. Od „slackline“ nad rzeką Głuchową (czyli chodzenia po napiętej taśmie linowej), poprzez degustację potraw, siłowe wyzwania na bystrzyckim „workoucie“, aż po zadania intelektualne, takie, jak rozwiązywanie krzyżówek i testów dotyczących polskiej i zaolziańskiej kultury, sportu, historii. 

  Emocjonujący paintball

  Punkt kulminacyjny piątkowych zmagań stanowiła gra paintball, która sprawdziła nie tylko zwinność i refleks uczestników, ale także ich umiejętność współpracy w grupie. Do sprawnego przebiegu akcji, w wielkiej mierze przyczynili się członkowie zarządu bystrzyckiej Macierzy Szkolnej oraz harcerze Harcerskiej Drużyny Wodnej Grom.

  Podczas programu popołudniowego uczniowie mieli okazję poznać bliżej działalność PZKO i dowiedzieć się, jak mogą się włączyć do pomocy podczas organizowania imprez. Uczestnicy zostali podzieleni na kilka grup, w których mieli wykonać serię zadań o charakterze edukacyjno-rozrywkowym. Były to m.in. quizy oraz zadania praktyczne, wymagające kreatywności i współpracy. 

  Warsztaty taneczne

  Odbyły się także warsztaty taneczne przeprowadzone przez członków Zespołu Folklorystycznego Bystrzyca. Dzięki temu uczniowie mieli okazję nie tylko doskonalić swoje umiejętności, ale także dowiedzieć się więcej o swoim otoczeniu i historii regionu. 

  – Impreza była zdecydowanie udana, jestem zachwycony kontynuacją tego projektu, który stał się nieodłączną częścią współpracy MK PZKO Bystrzyca i naszej szkoły. Co sprawiło mi największą radość, to uśmiechy na twarzach naszych uczniów w trakcie tego wydarzenia. Te wspólne chwile poza murami szkoły z pewnością pozostaną w ich wspomnieniach na długi czas. Cieszy mnie również fakt, że dzięki tej imprezie dzieci mogły lepiej poznać działalność miejscowego koła PZKO, a także przypomnieć sobie, ile zapamiętały z lekcji w poszczególnych przedmiotach. Jednak najważniejsze było to, że mogły razem spędzić czas. Obserwując, jak radziły sobie w różnych konkurencjach oraz jak mile spędzały wolne chwile w zajęciach popołudniowych i wieczornych, rozmawiając, śpiewając, tańcząc i grając wspólnie ciekawe gry, czułem się dumny z naszych uczniów. Chciałbym również podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tego wspaniałego wydarzenia. To dzięki ich zaangażowaniu mogliśmy stworzyć niezapomniane chwile dla naszych uczniów – powiedział Jakub Kaleta, nauczyciel polskiej szkoły w Bystrzycy.

  Po intensywnych zajęciach przyszedł czas na zasłużony odpoczynek i wspólne posiłki. Następnie odbył się polski seans filmowy. Impreza zakończyła się w sobotę po południu obfitym śniadaniem i później wspólnym sprzątaniem. 

  (Alicja Iwanuszek)

   Komentarze   CZYTAJ RÓWNIEŻ   REKLAMA Walizki
   REKLAMA
   Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

   www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

   Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
   Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023-2024.
   Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.