Informacje dla Polaków w Czechach! Codziennie nowe informacje!    Sytuacja epidemiologiczna w RC 4 grudnia: 4 745 nowych zakażeń    Sklepy w Czechach zamknięte w niedzielę    Obowiązkowy home office    Zakaz wychodzenia nocnego w Czechach

WĘDRYNIA, JABŁONKÓW/ Wędryńskich Gimnastów rokrocznie można było obserwować nie tylko podczas występów, na których budowali piramidy z ludzi, ale także podczas stawiania konstrukcji świętogorolskiego stoiska MK PZKO Wędrynia. Ku temu ostatniemu sposobności już nie będzie. Rokrocznie stawiane przed i rozbierane po „Gorolu” stoisko tego roku zastąpiła stała drewniana konstrukcja.

Takiego obrazka w trakcie przygotowań do „Gorola” już nie zobaczymy

– Powodów było kilka. Ale przede wszystkim ta buda, którą rokrocznie stawiali gimnaści, była już staruszkiem i jej życie zaczynało dobiegać końca. Zastanawialiśmy się, co z tym fantem zrobić. I zaczęliśmy się zastanawiać z nowymi członkami zarządu naszego koła, czy nie byłoby dobrze wybudować stoiska na stałe – wyjaśnia prezes MK PZKO Wędrynia Bogusław Raszka.

– Zacząłem robić rozeznanie w Urzędzie Miejskim w Jabłonkowie i sytuacja była jak najbardziej sprzyjająca. Oni mieli stawiać tam stoisko w ramach jakiegoś projektu, który nie wypalił, więc bardzo chętnie przyjęli naszą inicjatywę. Bardzo pomogli mi prawnie, bo wiadomo, że sprawy urzędowe nie są proste – cieszy się z szybkiego zrealizowania planu Raszka.

I tu nowość. Prezes MK PZKO zapowiada, że budynek, od którego wczoraj oficjalnie odebrał klucze, nie będzie budynkiem na jedną tylko imprezę. – Chcemy, żeby to stoisko służyło nie tylko PZKO. Będzie służyć też gminie, Macierzy, będzie wykorzystywane nie tylko podczas Gorolskigo Święta. Chcemy, żeby nie było tylko na jedną imprezę. W pierwszym rzędzie wykorzystywać go będzie nasze koło PZKO, nasza gmina, jak będzie miała okazję, ale damy go też do dyspozycji Jabłonkowowi w ramach współpracy, jak będą mieli potrzebę – planuje Raszka.

Budowę sfinansowało MK PZKO  Wędrynia. Wybudował stoisko w promocyjnej cenie mający swoją firmę stolarską mieszkaniec Wędryni.

W samym Lasku stawiane było tydzień, ale wcześniej wszystkie elementy przygotowane były w Wędryni. Już teraz uchylamy rąbka tajemnicy, jak ów nowy budynek wygląda. Dokładnie jednak warto obejrzeć go w czasie Gorolskigo Święta podczas kosztowania serwowanych w nim jadeł i napitków. Zatem do zobaczenia na „Gorolu” przy wędryńskim stoisku.

(indi)

Tagi: , ,

Komentarze


Czytaj również


Parfém jako dárek: čemu věnovat pozornost při výběru
Wrzesień062020

Parfém jako dárek: čemu věnovat pozornost při výběru

Zachować cząstkę tej tradycji. Obrzęd „Mikołaje” w Trójwsi w tym roku wirtualnie
Grudzień052020

Zachować cząstkę tej tradycji. Obrzęd „Mikołaje” w Trójwsi w tym roku wirtualnie

Na cieszyńskim rynku można zaopatrzyć się w świąteczne rękodzieło
Grudzień052020

Na cieszyńskim rynku można zaopatrzyć się w świąteczne rękodzieło

W Jabłonkowie zapalenie lampek na choince z występami online. Zaśpiewają m.in. dzieci szkolne, Tomasz Tomanek z Janem Pazderą
Grudzień052020

W Jabłonkowie zapalenie lampek na choince z występami online. Zaśpiewają m.in. dzieci szkolne, Tomasz Tomanek z Janem Pazderą

Dzieci w Bukowcu odwiedził Św. Mikołaj. Ze swoją świtą przejechał przez całą gminę
Grudzień052020

Dzieci w Bukowcu odwiedził Św. Mikołaj. Ze swoją świtą przejechał przez całą gminę

65  lat temu powstał Hawierzów
Grudzień042020

65 lat temu powstał Hawierzów

Choć nie wiadomo, czy istniała, jej kult w tradycji polskiej był zawsze żywy
Grudzień042020

Choć nie wiadomo, czy istniała, jej kult w tradycji polskiej był zawsze żywy

Dzieci w Milikowie były grzeczne. Odwiedził je Mikołaj
Grudzień042020

Dzieci w Milikowie były grzeczne. Odwiedził je Mikołaj

Kiedy zdaje się, że życie wraca na właściwe tory, powracają demony przeszłości, które niszczą wszystko…
Grudzień042020

Kiedy zdaje się, że życie wraca na właściwe tory, powracają demony przeszłości, które niszczą wszystko…


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Website Security Test