Renata Staszowska
E-mail: renata@zwrot.cz
CZESKI CIESZYN, BAŃSKA BYSTRZYCA / W piątek 29 maja w Bańskiej Bystrzycy odbył się finał Międzynarodowego Konkursu Piosenki Frankofońskiej „Spievam po francúzsky 2026”, organizowanego przez Alliance française w Bańskiej Bystrzycy. Wśród laureatów znalazły się uczennice Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie.
W konkursie wystąpili młodzi wykonawcy z Czech, Polski i Słowacji. Ich prezentacje oceniało jury z Francji. W kategorii wiekowej 15–17 lat, obejmującej solistów, duety i zespoły, zaprezentowano siedem występów. Łącznie w konkursie wzięło udział 21 uczestników.
Polskie Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie reprezentowały Wiktoria Madziová, Klaudia Kantor i Anita Bielan. Dziewczyny zdobyły drugie miejsce.
Przygotowały własny trzygłosowy aranż
Uczennice wykonały utwór „Tout l’univers” z repertuaru Gjon’s Tears. Nie ograniczyły się jednak do odtworzenia znanej piosenki. Same stworzyły dodatkowe dwa głosy, tworząc trzygłosowy aranż.
To właśnie własna interpretacja utworu była jednym z elementów, które wyróżniły ich występ. Jury oceniało m.in. wymowę i język francuski, a także poziom muzyczny i sceniczny prezentacji.
Poziom konkursu był wysoki. Wśród uczestników byli uczniowie szkół, gimnazjów, uniwersytetów oraz szkół artystycznych, w których język francuski i muzyka są ważnym elementem kształcenia.

„Śpiewałyśmy przede wszystkim dla radości”
Jak przyznały uczennice, po występie nie spodziewały się miejsca na podium.
– Atmosfera była niesamowita, ale też bardzo stresująca, bo konkurencja była naprawdę silna. Kiedy usłyszałyśmy nasze nazwisko podczas ogłaszania wyników, przez chwilę chyba żadna z nas nie mogła w to uwierzyć. Najbardziej cieszy nas to, że jury doceniło naszą własną aranżację i pomysł na trzygłos – mówi Anita Bielan. – Śpiewałyśmy przede wszystkim dla radości i chciałyśmy pokazać coś od siebie.
Talent rozwijany od lat
Wiktoria, Klaudia i Anita mają już doświadczenie muzyczne zdobyte jeszcze w szkołach podstawowych w Bystrzycy i Jabłonkowie, które wielokrotnie reprezentowały podczas konkursów i festiwali. Języka francuskiego zaczęły się jednak uczyć dopiero w gimnazjum.
Do udziału w Międzynarodowym Konkursie Piosenki Frankofońskiej zgłosiły je nauczycielki języka francuskiego – Mgr Katarzyna Broda oraz Mgr Kinga Sýkorová-Czakon.
Drugie miejsce w międzynarodowym finale jest dużym sukcesem uczennic Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie i potwierdzeniem, że do dobrego występu nie wystarczy poprawne wykonanie piosenki. Liczy się także pomysł, muzykalność i odwaga, by pokazać własną interpretację utworu.










Komentarze



