CZESKI CIESZYN, BAŃSKA BYSTRZYCA / W piątek 29 maja w Bańskiej Bystrzycy odbył się finał Międzynarodowego Konkursu Piosenki Frankofońskiej „Spievam po francúzsky 2026”, organizowanego przez Alliance française w Bańskiej Bystrzycy. Wśród laureatów znalazły się uczennice Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie.

W konkursie wystąpili młodzi wykonawcy z Czech, Polski i Słowacji. Ich prezentacje oceniało jury z Francji. W kategorii wiekowej 15–17 lat, obejmującej solistów, duety i zespoły, zaprezentowano siedem występów. Łącznie w konkursie wzięło udział 21 uczestników.

Polskie Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie reprezentowały Wiktoria Madziová, Klaudia Kantor i Anita Bielan. Dziewczyny zdobyły drugie miejsce.

Przygotowały własny trzygłosowy aranż

Uczennice wykonały utwór „Tout l’univers” z repertuaru Gjon’s Tears. Nie ograniczyły się jednak do odtworzenia znanej piosenki. Same stworzyły dodatkowe dwa głosy, tworząc trzygłosowy aranż.

To właśnie własna interpretacja utworu była jednym z elementów, które wyróżniły ich występ. Jury oceniało m.in. wymowę i język francuski, a także poziom muzyczny i sceniczny prezentacji.

Poziom konkursu był wysoki. Wśród uczestników byli uczniowie szkół, gimnazjów, uniwersytetów oraz szkół artystycznych, w których język francuski i muzyka są ważnym elementem kształcenia.

„Śpiewałyśmy przede wszystkim dla radości”

Jak przyznały uczennice, po występie nie spodziewały się miejsca na podium.

– Atmosfera była niesamowita, ale też bardzo stresująca, bo konkurencja była naprawdę silna. Kiedy usłyszałyśmy nasze nazwisko podczas ogłaszania wyników, przez chwilę chyba żadna z nas nie mogła w to uwierzyć. Najbardziej cieszy nas to, że jury doceniło naszą własną aranżację i pomysł na trzygłos – mówi Anita Bielan. – Śpiewałyśmy przede wszystkim dla radości i chciałyśmy pokazać coś od siebie.

Talent rozwijany od lat

Wiktoria, Klaudia i Anita mają już doświadczenie muzyczne zdobyte jeszcze w szkołach podstawowych w Bystrzycy i Jabłonkowie, które wielokrotnie reprezentowały podczas konkursów i festiwali. Języka francuskiego zaczęły się jednak uczyć dopiero w gimnazjum.

Do udziału w Międzynarodowym Konkursie Piosenki Frankofońskiej zgłosiły je nauczycielki języka francuskiego – Mgr Katarzyna Broda oraz Mgr Kinga Sýkorová-Czakon.

Drugie miejsce w międzynarodowym finale jest dużym sukcesem uczennic Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie i potwierdzeniem, że do dobrego występu nie wystarczy poprawne wykonanie piosenki. Liczy się także pomysł, muzykalność i odwaga, by pokazać własną interpretację utworu.

Komentarze





CZYTAJ RÓWNIEŻ



Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego