E-mail: redakcja@zwrot.cz

STONAWA / – Spotkaliśmy się tutaj, aby uczcić wspaniały jubileusz dziesięciu lat działalności naszego małego, lecz dużego duchem zespołu Dziecka ze Stonawy, który działa pod egidą Miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Stonawie – mówił w sobotę 22 października ze sceny stonawskiego Domu PZKO wiceprezes MK PZKO Bohdan Prymus. Głównym tematem widowiska regionalnego, które obejrzeli uczestnicy uroczystości, było „Stonawski wiesieli”.

– Jubileusz ma wielkie znaczenie nie tylko dla naszego Koła, nie tylko dla naszej szkoły, ale, nie zawaham się powiedzieć, również dla naszej gminy, dla naszego regionu i dla naszej zaolziańskiej społeczności – stwierdził Bohdan Prymus. Wśród gości, którzy przybyli na uroczystość, nie zabrakło władz gminy z wójtem Andrzejem Febrem na czele. Prezes Zarządu Głównego PZKO Jan Ryłko podziękował zespołowi, kierowniczce Wandzie Grudzińskiej przekazał bukiet kwiatów, a dzieciom słodycze.

– Dziesięć lat temu Wanda Grudzińska wpadła na pomysł, że warto wykorzystać talenty naszych dzieci uczących się w miejscowej szkole i wysłać je do Czeskiego Cieszyna na eliminacje Przeglądu Cieszyńskiej Pieśni Ludowej im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie – przypomniał Bohdan Prymus początki zespołu. – Ponieważ trzeba było jakoś nazwać tę grupę, wymyśliła nazwę najprostszą z możliwych, ale zarazem genialną, Dziecka ze Stonawy. I tak się zaczęło.

– Energii do działań pani Wandzie i zespołowi dodał fakt, że brawurowo przeszli przez eliminacje i zajęli pierwsze miejsce w kategorii zespołów występujących z kapelą. Bo od początku jest z nimi związany Bronisław Jeleń, który zestawił prawdziwą kapelę ludową składającą się z uczniów stonawskiej filii karwińskiej Podstawowej Szkoły Artystycznej, w większości absolwentów stonawskiej podstawówki – mówił Prymus.

Zespół regionalny Dziecka ze Stonawy powstał w stonawskiej szkole, jednak szybko objęło go swoim patronatem Miejscowe Koło PZKO w Stonawie. – Dobrym duchem i realizatorką pomysłów grantowych, bez których rozwój zespołu byłby chyba nie do pomyślenia, była z ramienia Koła do niedawna Henryka Żabińska – wyjaśnił Prymus.

– Zespół ma mocne oparcie również w szkole – dodał – dzięki kierowniczkom szkoły i przedszkola, Marceli Gabrhel i Katarzynie Donat, przez zespół przewinęło się wielu ludzi, którzy byli architektami jego sukcesów. Nie można nie wspomnieć o ogromnym wkładzie pracy Artura Grudzińskiego czy Haliny Hekery oraz w ostatnich latach pracujących z najmłodszymi Joanny Bystroń czy Joli Jelenovej.

– Skład zespołu zmieniał się, bo absolwenci naszej szkoły odchodzili w świat. Jednak jest w zespole coś takiego, co powoduje, że chętnie wracają i, kiedy trzeba, przygotują występ ze swoimi młodszymi kolegami. Właśnie tak jest dziś. Obecni członkowie oraz weterani przygotowali wspólnie program jubileuszowy – zapowiedział występ Dziecek ze Stonawy Bohdan Prymus.

Widowisko „Stonawski wiesieli” wyreżyserowała Wanda Grudzińska, która jest też autorką scenariusza. Podczas jego pisania korzystała z opracowań: „Dolański wiesieli” Anny Wacławik, „Dolański wiesieli” Tadeusza Farnego i „Starosta weselny, czyli Zbiór mów używanych przy weselach u ludu polskiego na Śląsku austryackim” z 1905 roku. Choreografię przygotowali oprócz kierowniczki zespołu również Jolanta Jelenová, Lucka Durczok i Zygmunt Grudziński, muzycznie opracował program Bronisław Jeleń.

W widowisku regionalnym wykorzystana została nie tylko przestrzeń sceny, ale i widownia. Widzowie śpiewali też razem z wykonawcami znane pieśni. Udział wzięło kilkadziesiąt osób, przedstawiciele wszystkich pokoleń. Byli to najmłodsi, aktualni członkowie zespołu Dziecka ze Stonawy, a także byli członkowie oraz rodzice, nauczyciele i sympatycy zespołu. W strojach regionalnych wystąpili również śpiewacy działającego w stonawskim Kole PZKO chóru mieszanego Stonawa pod kierownictwem Marty Orszulik. A grała kapela pod kierunkiem Bronisława Jelenia.

CR

Tagi: , , ,

Komentarze


Czytaj również


Ryszard Kaczorowski: Człowiek, którego życie było służbą Ojczyźnie
listopad262022

Ryszard Kaczorowski: Człowiek, którego życie było służbą Ojczyźnie

Powstał transgraniczny film o zwyczajach i tradycjach dożynkowych. Premiera odbędzie się w przyszłym tygodniu
listopad262022

Powstał transgraniczny film o zwyczajach i tradycjach dożynkowych. Premiera odbędzie się w przyszłym tygodniu

Przepis na sukces mistrza świata Romana Wróbla: Trzeba być zdeterminowanym
listopad262022

Przepis na sukces mistrza świata Romana Wróbla: Trzeba być zdeterminowanym

W Orłowej-Lutyni zrobili „Świniobicie”. Skosztować pyszności można jeszcze dzisiaj
listopad262022

W Orłowej-Lutyni zrobili „Świniobicie”. Skosztować pyszności można jeszcze dzisiaj

W styczniu wybory czeskiego prezydenta. Wybierać będziemy mogli spośród dziewięciu kandydatów
listopad252022

W styczniu wybory czeskiego prezydenta. Wybierać będziemy mogli spośród dziewięciu kandydatów

Hawierzów przygotował budżet obywatelski. Mieszkańcy mogą zgłaszać projekty do końca stycznia
listopad252022

Hawierzów przygotował budżet obywatelski. Mieszkańcy mogą zgłaszać projekty do końca stycznia

W górach już zimowo! Turyści z PTTS spędzili dwa dni na szlakach Beskidu Śląskiego. Zobacz, jakie mieli widoki
listopad252022

W górach już zimowo! Turyści z PTTS spędzili dwa dni na szlakach Beskidu Śląskiego. Zobacz, jakie mieli widoki

W poniedziałek w Trzyńcu odbędą się ćwiczenia taktyczne jednostek Zintegrowanego Systemu Ratunkowego. Zabrzmi też syrena alarmowa
listopad252022

W poniedziałek w Trzyńcu odbędą się ćwiczenia taktyczne jednostek Zintegrowanego Systemu Ratunkowego. Zabrzmi też syrena alarmowa

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.