Szkoła Podstawowa i Przedszkole z Polskim Językiem Nauczania im. Stanisława Hadyny w Bystrzycy
739 95 Bystrzyca 366
Tel.: 558 558 250, info@pspbystrice.cz, www.pspbystrice.cz
Liczba uczniów: 175, liczba klas: 11
Godziny otwarcia świetlicy szkolnej: 6:30 – 7:30, 12:30 – 16:30

Zajęcia pozalekcyjne, kółka zainteresowań: Harcerska Drużyna Wodna Grom, zespół folklorystyczny Łączka, chóry szkolne Crescendo i Wiolinki, robotyka, szachy.
Języki obce: angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański.

Historia:
Historia bystrzyckiego szkolnictwa liczy ponad 200 lat. W 1784 roku powstała pierwsza szkoła wyznaniowa. W 1899 roku zamieniono ją na szkołę publiczną, dostępną dla wszystkich dzieci.
W szkole uczono po polsku. W 1898 roku położono kamień węgielny pod nowy murowany budynek dla pięcioklasowej szkoły ludowej, którą otwarto w 1901 roku.
Ten ponad stuletni budynek stoi dzisiaj przy drodze prowadzącej do Nydku. W 1921 roku rozpoczęto wszelkie starania związane z założeniem szkoły wydziałowej. Po dwuletnich pertraktacjach z władzami zezwolono na otwarcie szkoły, która mogła być jednak tylko prywatna.
Dzięki poparciu Zarządu Głównego Macierzy Szkolnej, Polaków z Bystrzycy i z całego Śląska założono komitet budowy. W październiku 1923 roku położono kamień węgielny pod nową szkołę, a już w rok później rozpoczęto w niej naukę.

W czasie II wojny światowej okupanci urządzili w budynkach swoją siedzibę i zniszczyli całe obiekty, wyposażenie, pomoce naukowe i dokumenty. Polscy nauczyciele byli zmuszeni wykonywać najgorsze prace, wywożono ich do obozów koncentracyjnych, skąd często już nie wrócili. Po wyzwoleniu pomimo zniszczeń w bystrzyckich polskich szkołach wznowiono naukę. Na przełomie lat 1960/70 przebiegły gruntowne remonty obydwu budynków szkolnych. Wtedy do szkoły uczęszczało średnio 400 uczniów.

W roku 1997 roku przystąpiono do przebudowy poddasza i remontu budynku szkoły ludowej. Otwarcia nowej nadbudówki dokonał ówczesny przewodniczący Parlamentu RC, a obecnie Prezydent Republiki Czeskiej, Miloš Zeman.

W jubileuszowym 1998 roku bystrzycka szkoła wybrała Patrona szkoły, rodaka z Karpętnej, profesora Stanisława Hadynę. Profesor skomponował również muzykę do hymnu szkoły, do słów Władysława Młynka: Mowo, moja mowo.

Szkoła nawiązała współpracę z ZPiT Śląsk, dzięki czemu zespół kilka razy występował w Bystrzycy, a uczniowie corocznie odwiedzają siedzibę Śląska w Koszęcinie, biorąc udział w warsztatach z profesjonalnymi artystami.

Kiedy tworzyliśmy Szkolny Program Nauczania, nadaliśmy mu tytuł: „Szkoła z tradycją – szkoła przyjazna dzieciom”.
Nasza szkoła znajduje się w centrum Podbeskidzia, większość dzieci nierozerwalnie złączona była z góralskim życiem, przywiązaniem do tradycji, dlatego też cel działań szkoły w dziedzinie folkloru narzucał się sam.

Po kilku latach od stworzenia tego programu, chcąc iść z postępem, zaczęliśmy wprowadzać innowacje. Szkoła zyskała sprzęt komputerowy, nowoczesne oprogramowanie, tablice interaktywne.

Uczniowie zaczęli angażować się w dziedzinie robotyki, gdzie zyskują duże sukcesy. Corocznie uczniowie wyróżniani są prestiżową nagrodą Talent za wysokie lokaty w olimpiadach fizycznych i matematycznych.
Kładziemy również duży nacisk na naukę języków obcych, języka polskie-go i kontakty z Polską. Angażujemy się w różnorodne projekty współpracy z okolicznymi szkołami i szkołami z Polski ukierunkowane na ekologię, zdrowy styl życia czy badania rynku pracy.

Ważnym elementem działalności naszej szkoły jest sport. Kompleks sportowy z basenem umożliwia nam organizowanie corocznych Mistrzostw Polskich Szkół w Pływaniu. W tym roku jesteśmy organizatorami Zjazdu Gwiaździstego.

Tagi: , , , , , ,

Komentarze


Czytaj również


Świąteczne widowisko dzieci z przedszkola przy ul. SNP w Trzyńcu zachwyciło publiczność. Dzieci wystawiły bajkę „Królowa Śniegu”
grudzień032022

Świąteczne widowisko dzieci z przedszkola przy ul. SNP w Trzyńcu zachwyciło publiczność. Dzieci wystawiły bajkę „Królowa Śniegu”

Sztuczna czy prawdziwa? Zapytaliśmy leśnika, jaką choinkę wybrać [WYWIAD]
grudzień032022

Sztuczna czy prawdziwa? Zapytaliśmy leśnika, jaką choinkę wybrać [WYWIAD]

Retransmisja Koncertu Niepodległości „Silesia“ w Katowicach. Koncert można obejrzeć on-line już jutro
grudzień032022

Retransmisja Koncertu Niepodległości „Silesia“ w Katowicach. Koncert można obejrzeć on-line już jutro

Koncert pod gwiazdami. Planetarium Centrum Nauki Kopernik zaprasza na koncert na żywo Janka Traczyka
grudzień022022

Koncert pod gwiazdami. Planetarium Centrum Nauki Kopernik zaprasza na koncert na żywo Janka Traczyka

Macierz Szkolna gościła w konsulacie w Ostrawie. Podsumowano działalność i zarysowano plan na przyszłość
grudzień022022

Macierz Szkolna gościła w konsulacie w Ostrawie. Podsumowano działalność i zarysowano plan na przyszłość

Pozycja do kreatywnego pisania. Start! Młodzież „Gimpla” i Akademii Handlowej wzięła udział w ciekawych warsztatach
grudzień022022

Pozycja do kreatywnego pisania. Start! Młodzież „Gimpla” i Akademii Handlowej wzięła udział w ciekawych warsztatach

Święta pachną pomarańczą. Zobacz, jak owocują drzewa egzotyczne w ostrawskim zoo
grudzień022022

Święta pachną pomarańczą. Zobacz, jak owocują drzewa egzotyczne w ostrawskim zoo

Miejscowe Koło PZKO w Gródku zaprasza wszystkich do sprzedaży oraz zakupu książek
grudzień022022

Miejscowe Koło PZKO w Gródku zaprasza wszystkich do sprzedaży oraz zakupu książek

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.