Szkoła Podstawowa i Przedszkole z Polskim Językiem Nauczania im. Stanisława Hadyny w Bystrzycy
739 95 Bystrzyca 366
Tel.: 558 558 250, info@pspbystrice.cz, www.pspbystrice.cz
Liczba uczniów: 175, liczba klas: 11
Godziny otwarcia świetlicy szkolnej: 6:30 – 7:30, 12:30 – 16:30

Zajęcia pozalekcyjne, kółka zainteresowań: Harcerska Drużyna Wodna Grom, zespół folklorystyczny Łączka, chóry szkolne Crescendo i Wiolinki, robotyka, szachy.
Języki obce: angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański.

Historia:
Historia bystrzyckiego szkolnictwa liczy ponad 200 lat. W 1784 roku powstała pierwsza szkoła wyznaniowa. W 1899 roku zamieniono ją na szkołę publiczną, dostępną dla wszystkich dzieci.
W szkole uczono po polsku. W 1898 roku położono kamień węgielny pod nowy murowany budynek dla pięcioklasowej szkoły ludowej, którą otwarto w 1901 roku.
Ten ponad stuletni budynek stoi dzisiaj przy drodze prowadzącej do Nydku. W 1921 roku rozpoczęto wszelkie starania związane z założeniem szkoły wydziałowej. Po dwuletnich pertraktacjach z władzami zezwolono na otwarcie szkoły, która mogła być jednak tylko prywatna.
Dzięki poparciu Zarządu Głównego Macierzy Szkolnej, Polaków z Bystrzycy i z całego Śląska założono komitet budowy. W październiku 1923 roku położono kamień węgielny pod nową szkołę, a już w rok później rozpoczęto w niej naukę.

W czasie II wojny światowej okupanci urządzili w budynkach swoją siedzibę i zniszczyli całe obiekty, wyposażenie, pomoce naukowe i dokumenty. Polscy nauczyciele byli zmuszeni wykonywać najgorsze prace, wywożono ich do obozów koncentracyjnych, skąd często już nie wrócili. Po wyzwoleniu pomimo zniszczeń w bystrzyckich polskich szkołach wznowiono naukę. Na przełomie lat 1960/70 przebiegły gruntowne remonty obydwu budynków szkolnych. Wtedy do szkoły uczęszczało średnio 400 uczniów.

W roku 1997 roku przystąpiono do przebudowy poddasza i remontu budynku szkoły ludowej. Otwarcia nowej nadbudówki dokonał ówczesny przewodniczący Parlamentu RC, a obecnie Prezydent Republiki Czeskiej, Miloš Zeman.

W jubileuszowym 1998 roku bystrzycka szkoła wybrała Patrona szkoły, rodaka z Karpętnej, profesora Stanisława Hadynę. Profesor skomponował również muzykę do hymnu szkoły, do słów Władysława Młynka: Mowo, moja mowo.

Szkoła nawiązała współpracę z ZPiT Śląsk, dzięki czemu zespół kilka razy występował w Bystrzycy, a uczniowie corocznie odwiedzają siedzibę Śląska w Koszęcinie, biorąc udział w warsztatach z profesjonalnymi artystami.

Kiedy tworzyliśmy Szkolny Program Nauczania, nadaliśmy mu tytuł: „Szkoła z tradycją – szkoła przyjazna dzieciom”.
Nasza szkoła znajduje się w centrum Podbeskidzia, większość dzieci nierozerwalnie złączona była z góralskim życiem, przywiązaniem do tradycji, dlatego też cel działań szkoły w dziedzinie folkloru narzucał się sam.

Po kilku latach od stworzenia tego programu, chcąc iść z postępem, zaczęliśmy wprowadzać innowacje. Szkoła zyskała sprzęt komputerowy, nowoczesne oprogramowanie, tablice interaktywne.

Uczniowie zaczęli angażować się w dziedzinie robotyki, gdzie zyskują duże sukcesy. Corocznie uczniowie wyróżniani są prestiżową nagrodą Talent za wysokie lokaty w olimpiadach fizycznych i matematycznych.
Kładziemy również duży nacisk na naukę języków obcych, języka polskie-go i kontakty z Polską. Angażujemy się w różnorodne projekty współpracy z okolicznymi szkołami i szkołami z Polski ukierunkowane na ekologię, zdrowy styl życia czy badania rynku pracy.

Ważnym elementem działalności naszej szkoły jest sport. Kompleks sportowy z basenem umożliwia nam organizowanie corocznych Mistrzostw Polskich Szkół w Pływaniu. W tym roku jesteśmy organizatorami Zjazdu Gwiaździstego.

Tagi: , , , , , ,

KomentarzeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023-2024.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.