Szkoła Podstawowa i Przedszkole z Polskim Językiem Nauczania w Nawsiu 739 92 Nawsie, Pod Výtopnou 190
Tel.: 774 932 435, 558 357 528
Liczba uczniów: 38 Liczba klas: 3
Godziny otwarcia świetlicy szkolnej: 12:15 – 16:00

Jesteśmy szkołą małoklasową (1.–5. rocznik). Obecnie mamy 3 klasy, do których uczęszcza 35 uczniów. Szkoła jest bardzo dobrze wyposażona. W każdej sali jest tablica interaktywna. Sala komputerowa jest wyposażona w nowe notebooki oraz tablety. Dzięki uzyskaniu grantu Funduszu Rozwoju Zaolzia zakupiliśmy nowe książki, którymi wzbogaciliśmy nasze biblioteczki klasowe.

Staramy się o to, by w naszej szkole panowała rodzinna atmosfera. Nasze dzieci znają się z imienia i nazwiska. Organizowane są wspólne projekty, wycieczki i różne zajęcia pozalekcyjne. W mniejszym zespole uczniów naszym nauczycielom łatwiej dotrzeć do każdego ucznia i w ten sposób indywidualnie z nim pracować.

Podczas nauczania staramy się stosować różnorodne metody i formy pracy. Dzieci uczymy czytać za pomocą metody SFUMATO. W nauczaniu stosujemy też metodę RWTC (Reading and Writing for Critical Thinking), czyli uczenie myślenia krytycznego poprzez czytanie i pisanie. Oczywistością w naszej szkole jest nauczanie projektowe i nauczanie przez zabawę.

Zajęcia pozalekcyjne, kółka zainteresowań: kółko języka angielskiego, kółko sportowe, kółko unihokeja, chórek szkolny Melodyjka.
Języki obce: język angielski.
Wybitni absolwenci szkoły: Karol Suszka, Władysław Niedoba (Jura spod Grónia), Jan Pyszko, Paweł Niedoba, Halina Mlynkova.

Dzieci mogą uczęszczać do różnych kółek zainteresowań. Prowadzimy kółko języka angielskiego dla 1. i 2. klasy, Klub Czytelnika, kółko unihokeja.

Przed kilku laty z inicjatywy prezes chóru żeńskiego Melodia Lidii Lisztwan powstał szkolny chórek Melodyjka, który reprezentuje naszą szkołę nie tylko w naszej gminie, ale też np. podczas Gorolskigo Święta.

Nasza szkoła organizuje również sporo ciekawych imprez dla dzieci.
Do najbardziej lubianych należą: Święto Pieczonego Ziemniaka, Święto Poezji, Noc z Andersenem, Raut Półroczny, czyli uroczyste rozdanie świadectw półrocznych i inne.

Rodzice czują się współgospodarzami naszej szkoły i aktywnie podejmują działania, mające na celu nie tylko wsparcie materialne naszej placówki. Pomagają nam w realizowaniu takich imprez jak festyn, przedstawienie świąteczne, czyli Jasełka, rajd turystyczny, Dzień Ziemi (sprzątanie okolicy szkoły), kuligi itp.

Historia:
Nauczanie w Nawsiu rozpoczęło się w 1784 roku. Szkołę wyznaniową umieszczono w drewnianym budynku na „Fojstwiu”. Pierwszym nauczycielem nawiejskiej szkoły był Andrzej Kaleta. W roku 1869 szkoła wyznaniowa staje się szkołą publiczną, do której uczęszcza młodzież w wieku 6-14 lat. W roku 1886 na gruncie Sikorów wybudowano i uroczyście otwarto okazały budynek, który służy do dnia dzisiejszego.

Tagi: , , , , ,

KomentarzeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023-2024.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.