RZEKA / Miejscowe Koło PZKO w Rzece wraz z gminą zaprosiło w ostatnią niedzielę wszystkie dzieci na przedstawienie Sceny Bajka. Spektakl „O kiju samobiju” zagrany został dwujęzycznie, a sala w gospodzie gminnej, gdzie przedstawienie wystawiono, była pełna małych i dużych widzów.
Spektakl lalkowy to novum w ofercie MK PZKO i gminy. – Zaproszenie do nas Sceny Bajka jest pomysłem wiceprezes naszego Koła Lucyny Olšarovej, która jest nauczycielką i wie, co dzieci lubią, co ich ciekawi, interesuje. A ponieważ chodzi nam również o to, żeby nie tylko polskie dzieci wiedziały, że jest PZKO, żeby uczestniczyły w jego imprezach, dwujęzyczny spektakl lalkowy idealnie wpisał się w nasze cele. W planach są dwa przedstawienia w roku, wiosną i jesienią – wyjaśniła prezes MK PZKO Rzeka Aneta Majerčiak.

Równocześnie podkreśliła duże, również finansowe wsparcie inicjatyw MK ze strony gminy. – Gmina nie tylko pokryła koszty przedstawienia. Otrzymaliśmy również nowe stoisko, które wykorzystamy już 12 maja podczas gminnej „Majówki”. Uczestnicy tego wydarzenia przyzwyczaili się bowiem do tego, że nasze Koło sprzedaje ciastka domowej roboty, i przed naszym stoiskiem zawsze jest kolejka. W tym roku nie będzie inaczej, i plan, która z pań jakie ciasto upiecze, jest już ustalony – dodała prezes MK.

Ponieważ wspieranie działalności Kół PZKO ponad niezbędne minimum nie wszędzie jest sprawą oczywistą, z pytaniem „dlaczego” zwróciliśmy się do wójta Rzeki. – Jeżeli pojawi się dobry pomysł, jeżeli widać, że komuś zależy, to gmina jest od tego, żeby go wspierać. Im więcej będzie się w Rzece działo, tym lepiej dla wszystkich – stwierdził Tomáš Tomeczek.

ikz

Tagi: , ,

KomentarzeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023-2024.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.