RZEKA / Miejscowe Koło PZKO w Rzece wraz z gminą zaprosiło w ostatnią niedzielę wszystkie dzieci na przedstawienie Sceny Bajka. Spektakl „O kiju samobiju” zagrany został dwujęzycznie, a sala w gospodzie gminnej, gdzie przedstawienie wystawiono, była pełna małych i dużych widzów.
Spektakl lalkowy to novum w ofercie MK PZKO i gminy. – Zaproszenie do nas Sceny Bajka jest pomysłem wiceprezes naszego Koła Lucyny Olšarovej, która jest nauczycielką i wie, co dzieci lubią, co ich ciekawi, interesuje. A ponieważ chodzi nam również o to, żeby nie tylko polskie dzieci wiedziały, że jest PZKO, żeby uczestniczyły w jego imprezach, dwujęzyczny spektakl lalkowy idealnie wpisał się w nasze cele. W planach są dwa przedstawienia w roku, wiosną i jesienią – wyjaśniła prezes MK PZKO Rzeka Aneta Majerčiak.

Równocześnie podkreśliła duże, również finansowe wsparcie inicjatyw MK ze strony gminy. – Gmina nie tylko pokryła koszty przedstawienia. Otrzymaliśmy również nowe stoisko, które wykorzystamy już 12 maja podczas gminnej „Majówki”. Uczestnicy tego wydarzenia przyzwyczaili się bowiem do tego, że nasze Koło sprzedaje ciastka domowej roboty, i przed naszym stoiskiem zawsze jest kolejka. W tym roku nie będzie inaczej, i plan, która z pań jakie ciasto upiecze, jest już ustalony – dodała prezes MK.

Ponieważ wspieranie działalności Kół PZKO ponad niezbędne minimum nie wszędzie jest sprawą oczywistą, z pytaniem „dlaczego” zwróciliśmy się do wójta Rzeki. – Jeżeli pojawi się dobry pomysł, jeżeli widać, że komuś zależy, to gmina jest od tego, żeby go wspierać. Im więcej będzie się w Rzece działo, tym lepiej dla wszystkich – stwierdził Tomáš Tomeczek.

ikz

Tagi: , ,

Komentarze


Czytaj również


Koncert galowy „Młodzi-Polscy”. Zainaugurowano uroczystości sprowadzenia szczątków doczesnych prezydentów RP na uchodźstwie
wrzesień272022

Koncert galowy „Młodzi-Polscy”. Zainaugurowano uroczystości sprowadzenia szczątków doczesnych prezydentów RP na uchodźstwie

Ogłoszenie wydawcy
wrzesień272022

Ogłoszenie wydawcy

„Lech z Czechem na wojnie” czytanie performatywne w wykonaniu Teatru Mumerus z Krakowa
wrzesień272022

„Lech z Czechem na wojnie” czytanie performatywne w wykonaniu Teatru Mumerus z Krakowa

Szkolne wieści. W Orłowej witano jesień i pasowano maluchy na przedszkolaka
wrzesień272022

Szkolne wieści. W Orłowej witano jesień i pasowano maluchy na przedszkolaka

Wracają kontrole na granice. Powodem nielegalna migracja
wrzesień272022

Wracają kontrole na granice. Powodem nielegalna migracja

Dzieci z Zaolzia nad Bałtykiem. Pozdrawia drugi turnus Zielonej Szkoły [zdjęcia]
wrzesień262022

Dzieci z Zaolzia nad Bałtykiem. Pozdrawia drugi turnus Zielonej Szkoły [zdjęcia]

Sonda kosmiczna DART zderzy się z asteroidą. Przeprowadzony zostanie pierwszy test obrony planetarnej
wrzesień262022

Sonda kosmiczna DART zderzy się z asteroidą. Przeprowadzony zostanie pierwszy test obrony planetarnej

Koncert Bartasa Szymoniaka w Teatrze Cieszyńskim cieszył się sporym zainteresowaniem
wrzesień262022

Koncert Bartasa Szymoniaka w Teatrze Cieszyńskim cieszył się sporym zainteresowaniem

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.