WĘDRYNIA / 72 zawodników z siedmiu krajów, w tym także ze Stanów Zjednoczonych, spotkało się w Wędryni podczas IV Polonijnych Halowych Mistrzostw Świata w Tenisie Ziemnym. Turniej, który odbył się w dniach 26–29 marca w hali Vitality, po raz kolejny pokazał, że wydarzenie ma międzynarodowy charakter i przyciąga tenisową Polonię z różnych zakątków świata.

    Turniej organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Sportowe „Beskid Śląski”.

    Wysoki poziom i świetna organizacja

    Rywalizacja rozpoczęła się już w czwartek 25 marca na czterech profesjonalnych kortach ośrodka Vitality. Faza grupowa wyłoniła drabinki turniejowe w kategoriach kobiet, mężczyzn oraz miksta, a od kolejnego dnia rozpoczęła się decydująca część zmagań – faza pucharowa i turniej deblowy.

    Przez kilka dni Wędrynia stała się centrum tenisowych emocji, goszcząc zawodników z różnych krajów. Uczestnicy zgodnie podkreślali wysoki poziom organizacyjny wydarzenia, profesjonalne zaplecze oraz rosnącą z roku na rok jakość sportowej rywalizacji.

    Nie tylko sport. „Dlatego tu wracamy”

    – Jesteśmy tu już po raz czwarty i za każdym razem wracamy z dużą satysfakcją. Najważniejszy jest sport i rywalizacja, ale ogromną wartością są też spotkania z innymi uczestnikami. To właśnie połączenie sportu i relacji sprawia, że chętnie tu wracamy. Już teraz cieszymy się na kolejne spotkanie – w Gdyni podczas Igrzysk Polonijnych – mówi Marek Ziółkowski z Austrii.

    Podobnie turniej ocenia Włodzimierz Siudek, również z Austrii. – Jesteśmy tu już po raz czwarty. Bardzo chętnie wracamy do Wędryni. Tym razem nie do końca jestem zadowolony ze swojej gry i wyników, więc to dla mnie jasny sygnał, że trzeba jeszcze mocniej popracować na treningach, zwłaszcza że poziom turnieju z roku na rok wyraźnie rośnie – mówi.

    Chwali też organizację turnieju. – To także spotkanie ludzi. Wielu z nas widzi się tutaj co roku, dobrze się znamy, fajnie, że pojawiają się też nowe twarze. Mimo to trzon uczestników pozostaje ten sam, a atmosfera jest niezwykle przyjazna i serdeczna. Zdecydowanie będziemy tu wracać – dodaje Włodzimierz Siudek.

    Do grona stałych uczestników należy także Lech Kaczyński z Hanoweru:

    – Jestem tu po raz trzeci i za każdym razem wracam z przyjemnością. To świetne połączenie rywalizacji na korcie i spotkań w dobrym towarzystwie. Do tego dochodzi wyjątkowy klimat miejsca, piękna okolica. W tym roku pogoda może nie rozpieszcza, czyli nie ma spacerów po okolicy, ale najważniejsze, że możemy tu być razem – wyjaśnia.

    Debiuty, które motywują

    Turniej przyciąga nie tylko doświadczonych zawodników, ale także osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tenisem.

    – Jestem tu po raz pierwszy i turniej zrobił na mnie ogromne wrażenie. Dopiero zaczynam grać, więc tym bardziej widzę, jak wysoki jest poziom – ale to właśnie najbardziej mnie motywuje do dalszej pracy – przyznaje Jadwiga Sikorska.

    Jak dodaje, do Wędryni przyjechała za namową koleżanki, która rok wcześniej brała udział w zawodach.

    – W końcu postanowiłam spróbować i dziś wiem, że to była świetna decyzja. Nie żałuję ani chwili – atmosfera jest wspaniała, a całe wydarzenie naprawdę wyjątkowe. Już teraz cieszę się na kolejną edycję – zapowiada Jadwiga Sikorska.

    Coraz wyższy poziom i więcej kobiet

    Z roku na rok rośnie poziom sportowy turnieju – podkreślają organizatorzy. Coraz więcej uczestników trenuje regularnie, co przekłada się na jakość rywalizacji na korcie.

    – Sport jest dla nas najważniejszy, ale zależy nam, by turniej miał także szerszy wymiar – mówi kierownik zawodów Arnold Sikora.

    Jak zaznacza, wydarzenie od początku łączy sport z promocją regionu i jego kultury. W poprzednich edycjach uczestnicy mogli m.in. wysłuchać wykładu o historii Zaolzia czy obejrzeć występy artystyczne. W tym roku zaprezentował się Zespół „Bystrzyca”, a dużym zainteresowaniem cieszył się także śpiew sióstr Waniowych.

    Organizatorzy zwracają również uwagę na rosnącą liczbę uczestników – szczególnie wśród kobiet.

    – W tegorocznej edycji wystartowało aż 20 zawodniczek, co jest dla nas bardzo dobrym sygnałem na przyszłość – dodaje Sikora.

    Rywalizacja toczyła się na wysokim poziomie we wszystkich kategoriach – singlu, deblu i mikście. Zwycięzcy zostali wyłonieni po kilku dniach intensywnej gry, a tegoroczna edycja potwierdziła rosnącą rangę turnieju.

    Po zakończeniu zawodów uczestnicy wrócili do swoich krajów, ale – jak sami podkreślają – z Wędryni wywożą coś więcej niż wyniki i medale. To przede wszystkim spotkania, doświadczenia i sportowe emocje, które sprawiają, że do tego miejsca chce się wracać.

    Wyniki

    Debel
    Kobiety

    1. Magdalena Linderhofer (Austria) – Vanesa Zichlarzowa (Czechy)
    2. Kristyna Krainowa – Tereza Krainowa (Czechy)
    3. Renata Boris – Milena Staciukiewicz (Litwa)

    Mężczyźni

    1. Robert Nowak – Zbigniew Nowak (Czechy)
    2. Andrzej Poliński – Aleksandras Slempa (Litwa)
    3. Marek Ziółkowski – Martin Ziółkowski (Austria)

    Mikst

    1. Erwin Sutowic (Litwa) – Vanesa Zichlarzowa (Czechy)
    2. Miro Jan Lubecki – Katarina Lubecka (Austria)
    3. Radek Němčík – Ivona Szewczyk (Czechy)

    Single
    Kobiety 10–42

    1. Vanesa Zichlarzowa (Czechy)
    2. Kristyna Krainowa (Czechy)
    3. Nelly Cieślarowa (Czechy)

    Kobiety 43–59

    1. Katarina Lubecka (Austria)
    2. Jolana Šlezarowa (Czechy)
    3. Karin Farna (Czechy)

    Kobiety 60+

    1. Marianna Wojciechowska (Lichtenstein)
    2. Irena Nowak (Czechy)
    3. Małgorzata Kalińska (Austria)

    Mężczyźni 16–45

    1. Erwin Sutowic (Litwa)
    2. Andrzej Poliński (Litwa)
    3. Andrius Eitutis (Litwa)

    Mężczyźni 46–59

    1. Maciej Stefański (Niemcy)
    2. Aleksandras Slempa (Litwa)
    3. Miro Jan Lubecki (Austria)

    Mężczyźni 60+

    1. Józef Katkovski (Litwa)
    2. Hynek Firla (Czechy)
    3. Christoph Kaliński (Austria)

    Mężczyźni 70+

    1. Ryszard Nowotka (USA)
    2. Lech Kaszyński (Niemcy)
    3. Józef Michali (Niemcy)

      Komentarze





      CZYTAJ RÓWNIEŻ



      Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

      www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

      Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
      Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
      Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego