BYSTRZYCA / W niedzielę 26 marca w Domu Polskim w Bystrzycy odbyło się zebranie członkowskie. W programie wystąpili uczniowie Polskiej Szkoły Podstawowej w Bystrzycy oraz Zespół Folklorystyczny „Bystrzyca“. Podczas zebrania przyjęto czterech nowych członków oraz wybrano nową pani prezes.

  Przygotowany był program kulturalny

  Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w Bystrzycy liczy obecnie 488 członków. Podczas niedzielnego spotkania na sali zajęto wszystkie wolne miejsca. Obecni byli również dyrektor bystrzyckiej podstawówki Bogdan Sikora oraz wójt gminy Roman Wróbel. Zebranie prowadziła prezes Lucyna Škňouřil, która pod koniec posiedzenia ogłosiła swoją rezygnację z funkcji i pożegnała się z członkami koła.

  Zanim pani prezes przeszła do oficjalnych sprawozdań, zaprosiła zebranych do obejrzenia krótkiego programu kulturalnego. Wystąpiły dzieci z Polskiej Szkoły Podstawowej w Bystrzycy, które zarecytowały dwa wiersze oraz Zespół Folklorystyczny „Bystrzyca” z tańcami z regionu Valašsko. Do tańca przygrywała im kapela „Bezmiana”.

  Rok 2022 pod znakiem stabilizacji

  – Rok 2022 przebiegał w naszym kole pod znakiem stabilizacji. Po pierwsze trudny okres pandemii był już za nami, czyli mogliśmy wrócić do organizowania imprez kulturalnych, a po drugie najważniejsze prace remontowe budynku zostały zakończone i mogliśmy się skupić na innych mniejszych remontach i upiększaniu naszego Domu Polskiego i otaczającego go parku. Ale jeszcze wiele pracy przed nami w ramach projektu zagospodarowania przestrzennego parku w planie jest oświetlenie parku, plac zabaw oraz coś w rodzaju widowni za kortami. Projekt realizowany jest stopniowo w zależności od środków finansowych. Jest jeszcze jedna inwestycja, którą powoli realizujemy – remont tarasu, który będzie spełniać wymogi bezpieczeństwa – mówiła prezes Lucyna Škňouřil.

  Pani prezes dodała, że to wszystko było możliwe dzięki wsparciu finansowemu sponsorów i dofinansowaniu przez wnioski inwestycyjne, aktywizacyjne i kulturalne. Podkreśliła zmobilizowanie członków PZKO i podziękowała za ich pracę i poświęcenie.

  Sprawozdania klubów działających w PZKO

  Zaprezentowane również zostały sprawozdania z działalności klubów działających przy MK PZKO Bystrzyca. Sprawozdanie prezentowali – Anna Olszar, prezes Klubu Kobiet, Paweł Czernek, prezes Klubu Młodych „Gróń“ Bystrzyca. O działalności i sukcesach ZF „Bystrzyca“ mówiła kierowniczka zespołu Renata Polok. Pani prezes omówiła też poczynania Klubu Tenisa Ziemnego. Obecni usłyszeli sprawozdanie kasowe oraz sprawozdanie komisji rewizyjnej.

  – Spotykamy się co miesiąc, w drugą środę. Nasz klub liczy obecnie 17 członkiń z przeciętną wieku 79 lat. Pomimo naszego wieku cieszymy się z każdego spotkania, zapraszamy w nasze szeregi. Z Klubem Seniora spotykamy się dwa razy w roku na wigilijce a jajecznicy. Na Górola upiekłyśmy osiem kołaczy, było mało. Jeśli zdrowie dopisze, tym razem postaramy się o więcej (…). Uczęszczamy na wystawy organizowane w poszczególnych kołach, w ten sposób zwiedzamy różne miejscowości na naszym pięknym Śląsku – mówiła Anna Olszar, prezes Klubu Kobiet.

  Członkowie PZKO powrócili również pamięcią do tego, co działo się w ciągu roku w ich kole. Obejrzeli zdjęcia przygotowane przez Zbyszka Olszara z takich imprez jak Spotkanie rodzinne z językiem ojczystym, Wycieczka do Wrocławia, Spotkanie integracyjne, Świętojański Festiwal Folklorystyczny, Hawai Party, Górolskie Święto, Pożegnanie Lata i wiele innych.

  Zmiany w zarządzie

  – Zapowiadałam wam przed rokiem, że będą zmiany w zarządzie. Ja po ośmiu latach prezesowania i po osiemnastu latach w zarządzie zdecydowałam się, że już czas na zmianę. Jestem po prostu zmęczona i myślę, że potrzebuję przerwy. Chociaż mam mnóstwo różnych pomysłów, to one poczekają na realizację. Myślę, że może w przyszłości uda się do nich powrócić – tłumaczyła Lucyna Škňouřil.

  Wraz z panią prezes zdecydowało się na rezygnacje ze swoich funkcji kilka innych osób. Członek zarządu Mariusz Wałach podziękował pani prezes za jej działalność i złożył kwiaty na jej ręce. Pożegnanie nie obeszło się bez łez i emocji.

  – Poproszono mnie, żebym w imieniu wszystkich członków naszego koła podziękował naszej pani prezes za jej działalność w naszym kole. Ale proszę państwa, proszę mi powiedzieć, jak tu w paru słowach zmieścić to wszystko, co Lucynka dla nas zrobiła i jeszcze zrobi. Jak w paru słowach zmieścić jej niespożytą energię i zaangażowanie w działalność. To jest niemożliwe. Musiałbym mówić chyba z godzinę. Głęboko wierzę w to, że Lucynka nie wytrzyma długo bez pracy społecznej i po odpoczynku znów zasili nasze szeregi przynajmniej jako członek zarządu – mówił Mariusz Wałach.

  Wybrano nową pani prezes

  Pod koniec uchwalono nowy zarząd, który odszedł po spotkaniu do salki, by wybrać nowego prezesa, którym ponownie została kobieta – kierownik ZF „Bystrzyca” Renata Polok.

  – Na pewno będę kontynuowała pracę Lucyny, będę się starała nawiązać na tę działalność i będziemy rozwijali to, co ona rozpoczęła i którą przez osiem lat w pozycji prezesa realizowała. Plany na przyszłość są, pomysły mamy w głowach i cieszę się, że mamy również nowych młodych członków zarządu. Myślę, że to przyniesie dużo nowej energii i pomysłów. 3 kwietnia mamy pierwsze oficjalne spotkanie zarządu, wtedy będę chciała przedstawić nową wizję, której na razie nie zdradzam. Myślę, że pomoże to w rozwoju efektywności i pracy, w rozwoju całego PZKO – powiedziała Renata Polok.

  – To, że zostanę prezesem, wyszło, tak jakoś z rozmów, z sytuacji. Albowiem w funkcji wiceprezesa śledziłam kroki pani Lucyny. Widziałam jak tutejsze PZKO działa, więc było to takim naturalnym przesunięciem funkcji. Mamy nowe osoby w zarządzie, które na pewno w przyszłych latach będą mogły funkcję prezesa objąć, ale potrzebują trochę czasu, żeby zapoznać się z naszym PZKO. Cieszę się, że objęłam tę funkcję, ale na pewno nie na wiele lat. Myślę, że się w trakcie wymienimy. Niektóre koła też tak mają, że funkcję prezesa na przykład pełni ktoś przez dwa lata, a później się wymieniają, żeby każdy ze zarządowych spróbował tej pozycji – dodała nowa pani prezes.

  Pani prezes zasiądzie również w Zarządzie Głównym PZKO

  Oprócz pozycji prezesa w PZKO w Bystrzycy Renata Polok obejmie również funkcję członka Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego.

  – W tym tygodniu dzwoniła do mnie pani prezes Legowicz z tą informacją. Przyznam się, że telefon pani prezes był trochę jak sztorm. Ale po namyśle stwierdziłam, że ta praca nie będzie kolidowała z pracą w zespole, czy też bystrzyckim PZKO i będzie niejako takim przedłużeniem mojej działalności i kontynuacją też na polu ZG. Na razie nie wiem, do jakiej funkcji i do jakiego działu będę zaproszona. Z pani prezes rozmawiałyśmy krótko i nie rozmawiałyśmy na temat tego, co konkretnie będzie się o de mnie oczekiwać. Czyli na razie nie ma planów, ale zobaczę, gdzie będę mogła się rozwijać. Cieszę się, bo jest to okazja też do tego, że kolejny członek z Bystrzyckiego PZKO będzie miał miejsce w zarządzie – powiedziała Renata Polok.

   Komentarze   CZYTAJ RÓWNIEŻ   REKLAMA Walizki
   REKLAMA
   Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

   www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

   Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
   Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023-2024.
   Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.