E-mail: indi@zwrot.cz

SUCHA GÓRNA / 10.10 o godzinie 10:00 w Polskiej Szkole Podstawowej w Suchej Górnej odbyła się uroczystość wręczenia legitymacji szkolnych.

– Legitymacja uczniowska to dokument potwierdzający przywileje uczniów szkół podstawowych w Polsce oraz uczniów szkół polskich na całym świecie. Uprawnia do korzystania z ulgi 37% przy korzystaniu z przejazdów środkami transportu publicznego oraz 49% przy przejazdach pociągami. Jest też dokumentem potwierdzającym uprawnienie do zniżki we wszystkich instytucjach w Polsce – wyjaśniła konsul generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz

Uczniowie PSP Sucha legitymacje odebrali z rąk Konsul Generalnej

Legitymacje uczniom suskiej podstawówki uroczyście wręczyli konsul generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz wraz z konsulem Stanisławem Bogowskim. Uczniowie pozostałych polskich szkół na Zaolziu legitymacje odbiorą w szkołach, gdzie zostaną one przesłane przez Konsulat.

PSP Sucha Górna została wybrana do uroczystego wręczenia dokumentów przez urzędników Konsulatu, ponieważ z tej placówki złożono najwięcej wniosków o wydanie legitymacji. – W Suchej wydaliśmy osiemdziesiąt legitymacji. W sumie przygotowanych do wydania legitymacji był półmetrowej wysokości stosik – powiedziałam naszej redakcji Wołłejko-Chwastowicz.

Z kolei spośród najmniejszych szkół, których uczniowie złożyli wnioski o legitymacje, zostanie wybrana jedna, której uczniowie legitymacje uroczyście odbiorą w konsulacie.

– Nasza szkoła od lat wspiera podtrzymywanie kontaktów z Polską i polskością. Zachęcamy naszych uczniów i rodziców do tego, aby bywali w Polsce, podróżowali po Polsce, aby Polskę znali nie tylko z opowiadań, ale i z własnego doświadczenia – wyjaśnia fenomen tak wielkiego zainteresowania legitymacjami szkolnymi dyrektor Monika Plášková.

Kongres Polaków zmobilizował rodziców „podając na tacy” gotowe wnioski do wypełnienia

Polskie legitymacje szkolne wydawane są uczniom polskich szkół poza granicami RP od 2016 roku. Tego roku jednak Kongres Polaków w RC przygotował i przeprowadził akcję, co miało najwyraźniej wpływ na zwiększenie zainteresowania uzyskaniem polskiej legitymacji przez uczniów zaolziańskich szkół.

– Wydrukowali i rozdali we wszystkich szkołach wnioski o legitymacje – mówiła konsul Wołłejko-Chwastowicz, dziękując Michałowi Przywarze za podjęcie tej inicjatywy.

Trzeba pamiętać o corocznym podbijaniu legitymacji

Konsul generalna zwróciła też uwagą na fakt, że legitymacja jest ważna tylko na jeden rok szkolny, do 31 sierpnia. We wrześniu następnego roku należy uzyskać pieczątkę potwierdzającą, że nadal jest się uczniem polskiej szkoły.

(indi)

Komentarze


Czytaj również


Ewakuacja szkół średnich w Czeskim Cieszynie. O sytuacji poinformowało miasto
grudzień092022

Ewakuacja szkół średnich w Czeskim Cieszynie. O sytuacji poinformowało miasto

Pogotowie językowe. Wigilia czy wigilia? Nowy Rok czy nowy rok?
grudzień092022

Pogotowie językowe. Wigilia czy wigilia? Nowy Rok czy nowy rok?

Na wigilijce w Mostach dorośli słuchali prelekcji na temat zdrowia. Dzieci spotkały się z pisarką i uczestniczyły w warsztatach
grudzień092022

Na wigilijce w Mostach dorośli słuchali prelekcji na temat zdrowia. Dzieci spotkały się z pisarką i uczestniczyły w warsztatach

Mikołajkowe zmagania unihokeistów. W obu kategoriach wygrała PSP w Gnojniku
grudzień092022

Mikołajkowe zmagania unihokeistów. W obu kategoriach wygrała PSP w Gnojniku

Przedświąteczne spotkanie Sekcji Kobiet. Świątecznie, miło i smacznie
grudzień082022

Przedświąteczne spotkanie Sekcji Kobiet. Świątecznie, miło i smacznie

Ewa Farna odwiedziła swoją dawną szkołę. Młodzież zadawała gwieździe wiele pytań
grudzień082022

Ewa Farna odwiedziła swoją dawną szkołę. Młodzież zadawała gwieździe wiele pytań

Już w najbliższą sobotę rusza Świąteczna Wioska w Istebnej. To pierwsze tego typu wydarzenie w Trójwsi
grudzień082022

Już w najbliższą sobotę rusza Świąteczna Wioska w Istebnej. To pierwsze tego typu wydarzenie w Trójwsi

Trzech laureatów odebrało tegoroczne Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
grudzień082022

Trzech laureatów odebrało tegoroczne Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.