CZESKI CIESZYN / Do Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie przyjechali uczniowie z partnerskiej szkoły w Turcji w ramach programu Erasmus+. Wcześniej uczennice z polskiego gimnazjum były w Turcji, gdzie brały m.in. udział w debacie na temat zrównoważonej żywności i stylu życia.

W marcowym wyjeździe do partnerskiej szkoły w Turcji wzięło udział trzynaście uczennic z Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie. Uczennice pojadą tam jeszcze we wrześniu tego roku. Natomiast wizyty tureckich uczniów zaplanowano na czerwiec i grudzień.

Przyjazd uczniów z Turcji

W tym tygodniu nadszedł czas na rewizytę, podczas której uczniowie gimnazjum będą dzielić się ze swoimi kolegami i koleżankami z Turcji doświadczeniami wyniesionymi z organizacji imprez charytatywnych.

Do Czeskiego Cieszyna przyjechało w poniedziałek 6 czerwca dwanaścioro uczniów i trzech nauczycieli z Turcji. Zostaną oni do piątku 10 czerwca. Podczas tego pobytu tureccy uczniowie będą mogli przyjrzeć się z bliska organizacji „Kwiatu Morwy”, czyli pokazu mody, z którego dochód zostanie przekazany na cele charytatywne. W grudniu uczniowie z Turcji przyjadą natomiast, aby uczestniczyć w organizacji Koncertu Świątecznego.

Aktywne spędzanie czasu

– Doczekaliśmy się! Nasza partnerska szkoła w programie Erasmus+ „Help unites” jest już z nami! Po długiej i wyczerpującej podróży powitaliśmy uczniów i nauczycieli liceum w Manavgat w naszych szkolnych murach – napisało na swoim profilu FB Polskie Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie.

Uczniowie z Turcji po przyjeździe spotkali się w ratuszu z Vítem Slováčkiem, wiceburmistrzem Czeskiego Cieszyna, który opowiedział o współpracy z Cieszynem.

Po wspólnym obiedzie w szkolnej stołówce gości z Turcji powitała oficjalnie pani dyrektor Maria Jarnot. Zagrał dla nich i zaśpiewał szkolny zespół „Zorómbek”. Ostatnim punktem programu pierwszego dnia wizyty było zwiedzanie obu Cieszynów pod przewodnictwem nauczyciela historii Michała Szczotki.

Drugi dzień wizyty

Choć wizyta uczniów z Turcji nie jest długa, spędzają oni bardzo aktywnie czas. Wczoraj pojechali do Karwiny, gdzie zwiedzili m.in. Kościół św. Piotra z Alkantary oraz oczyszczalnię ścieków.

– Jeszcze wczoraj cztery uczennice były w ośrodku dla dzieci z niepełnosprawnościami Lydie w Czeskim Cieszynie, gdzie zapewniły dzieciom popołudniowe zajęcia. W ośrodku Lydie są między innymi dzieci z autyzmem, więc tylko parę osób mogło tam pójść. Akurat w tym roku ten ośrodek został wybrany na beneficjenta „Kwiatu Morwy” – powiedziała koordynatorka programu Erasmus+, nauczycielka z Gimnazjum, Barbara Pieczka.

Tureccy uczniowie przygotowali również projekty ubrań na pokaz mody

– Dzisiaj uczniowie będą zwiedzać naszą szkołę, a po południu nasze uczennice gdzieś zabiorą gości. Co prawda pogoda nie sprzyja, ale na pewno wymyślą coś ciekawego. Natomiast jutro od rana uczniowie będą przygotowywać Kwiat Morwy. Tureccy uczniowie będą w nim brać udział czynny – mają swoje projekty ubrań. Jeszcze nie wiemy jakie. To jest niespodzianka – dodała Barbara Pieczka.

Koordynatorka programu dodała również, że uczniowie tureccy mają pozytywne wrażenia z pobytu. – Podoba im się, że są na pograniczu, mieszkają w polskim Cieszynie i żeby do nas dojść muszą przekroczyć granicę, to dla nich jest wyjątkowe i atrakcyjne.

Tagi: , , , ,

KomentarzeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023-2024.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.