E-mail: sylwia@zwrot.cz

CZESKI CIESZYN / Do Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie przyjechali uczniowie z partnerskiej szkoły w Turcji w ramach programu Erasmus+. Wcześniej uczennice z polskiego gimnazjum były w Turcji, gdzie brały m.in. udział w debacie na temat zrównoważonej żywności i stylu życia.

W marcowym wyjeździe do partnerskiej szkoły w Turcji wzięło udział trzynaście uczennic z Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie. Uczennice pojadą tam jeszcze we wrześniu tego roku. Natomiast wizyty tureckich uczniów zaplanowano na czerwiec i grudzień.

Przyjazd uczniów z Turcji

W tym tygodniu nadszedł czas na rewizytę, podczas której uczniowie gimnazjum będą dzielić się ze swoimi kolegami i koleżankami z Turcji doświadczeniami wyniesionymi z organizacji imprez charytatywnych.

Do Czeskiego Cieszyna przyjechało w poniedziałek 6 czerwca dwanaścioro uczniów i trzech nauczycieli z Turcji. Zostaną oni do piątku 10 czerwca. Podczas tego pobytu tureccy uczniowie będą mogli przyjrzeć się z bliska organizacji „Kwiatu Morwy”, czyli pokazu mody, z którego dochód zostanie przekazany na cele charytatywne. W grudniu uczniowie z Turcji przyjadą natomiast, aby uczestniczyć w organizacji Koncertu Świątecznego.

Aktywne spędzanie czasu

– Doczekaliśmy się! Nasza partnerska szkoła w programie Erasmus+ „Help unites” jest już z nami! Po długiej i wyczerpującej podróży powitaliśmy uczniów i nauczycieli liceum w Manavgat w naszych szkolnych murach – napisało na swoim profilu FB Polskie Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie.

Uczniowie z Turcji po przyjeździe spotkali się w ratuszu z Vítem Slováčkiem, wiceburmistrzem Czeskiego Cieszyna, który opowiedział o współpracy z Cieszynem.

Po wspólnym obiedzie w szkolnej stołówce gości z Turcji powitała oficjalnie pani dyrektor Maria Jarnot. Zagrał dla nich i zaśpiewał szkolny zespół „Zorómbek”. Ostatnim punktem programu pierwszego dnia wizyty było zwiedzanie obu Cieszynów pod przewodnictwem nauczyciela historii Michała Szczotki.

Drugi dzień wizyty

Choć wizyta uczniów z Turcji nie jest długa, spędzają oni bardzo aktywnie czas. Wczoraj pojechali do Karwiny, gdzie zwiedzili m.in. Kościół św. Piotra z Alkantary oraz oczyszczalnię ścieków.

– Jeszcze wczoraj cztery uczennice były w ośrodku dla dzieci z niepełnosprawnościami Lydie w Czeskim Cieszynie, gdzie zapewniły dzieciom popołudniowe zajęcia. W ośrodku Lydie są między innymi dzieci z autyzmem, więc tylko parę osób mogło tam pójść. Akurat w tym roku ten ośrodek został wybrany na beneficjenta „Kwiatu Morwy” – powiedziała koordynatorka programu Erasmus+, nauczycielka z Gimnazjum, Barbara Pieczka.

Tureccy uczniowie przygotowali również projekty ubrań na pokaz mody

– Dzisiaj uczniowie będą zwiedzać naszą szkołę, a po południu nasze uczennice gdzieś zabiorą gości. Co prawda pogoda nie sprzyja, ale na pewno wymyślą coś ciekawego. Natomiast jutro od rana uczniowie będą przygotowywać Kwiat Morwy. Tureccy uczniowie będą w nim brać udział czynny – mają swoje projekty ubrań. Jeszcze nie wiemy jakie. To jest niespodzianka – dodała Barbara Pieczka.

Koordynatorka programu dodała również, że uczniowie tureccy mają pozytywne wrażenia z pobytu. – Podoba im się, że są na pograniczu, mieszkają w polskim Cieszynie i żeby do nas dojść muszą przekroczyć granicę, to dla nich jest wyjątkowe i atrakcyjne.

Tagi: , , , ,

Komentarze


Czytaj również


Trwa rewitalizacja linii kolejowej między Goleszowem a Cieszynem. Do dyspozycji podróżnych będzie nowy przystanek
lipiec032022

Trwa rewitalizacja linii kolejowej między Goleszowem a Cieszynem. Do dyspozycji podróżnych będzie nowy przystanek

Wystartowała misja CAPSTONE. To pierwsza misja w ramach powrotu człowieka na Księżyc!
lipiec032022

Wystartowała misja CAPSTONE. To pierwsza misja w ramach powrotu człowieka na Księżyc!

W jego zadymionym mieszkaniu czuć było powiew wolności. Spotkanie z autorką biografii Kornela Filipowicza
lipiec022022

W jego zadymionym mieszkaniu czuć było powiew wolności. Spotkanie z autorką biografii Kornela Filipowicza

Karwińskie Morze jest przygotowane do wakacji. Na miłośników kąpieli czekają niespodzianki
lipiec022022

Karwińskie Morze jest przygotowane do wakacji. Na miłośników kąpieli czekają niespodzianki

Plaża Open 2022 Český Těšín/Cieszyn. Wczoraj przy iście plażowej pogodzie rozpoczął się turniej siatkówki plażowej
lipiec022022

Plaża Open 2022 Český Těšín/Cieszyn. Wczoraj przy iście plażowej pogodzie rozpoczął się turniej siatkówki plażowej

Z POCZTY REDAKCYJNE: Obchody zakończenia roku szkolnego już za nami
lipiec012022

Z POCZTY REDAKCYJNE: Obchody zakończenia roku szkolnego już za nami

Kto nie podejmuje wyzwań, ten nie może cieszyć się sukcesem! Łukasz Wiliński wyruszył trajką dookoła Polski
lipiec012022

Kto nie podejmuje wyzwań, ten nie może cieszyć się sukcesem! Łukasz Wiliński wyruszył trajką dookoła Polski

Transportem publicznym do zamków. Właściciele karty ODIS będą mieli o połowę tańsze bilety wstępu
lipiec012022

Transportem publicznym do zamków. Właściciele karty ODIS będą mieli o połowę tańsze bilety wstępu

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.