E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz

HAWIERZÓW-SUCHA / W kameralnym gronie i w papuciach na nogach bawiono się w sobotni wieczór 18 lutego w Domu PZKO w Hawierzowie-Suchej. Tradycyjnie, od 14 lat tamtejsze Miejscowe Koło organizuje bale papuciowe.

– Nasze koło się starzeje. Nie ma klubu młodych, nie ma tu już polskiej szkoły. Najmłodsi członkowie naszego koła to Klub Średniaków. Formuła balu papuciowego, którą kultywujemy od czternastu lat, świetnie się sprawdza w naszym kameralnym gronie – powiedział naszemu portalowi zastępca prezesa MK Zbigniew Słowik wspominając czasy, kiedy bale były organizowane z większym rozmachem, w większej sali Domu Kultury, bo w małej, PZKO-wskiej balowicze by się nie pomieścili.

– Tego roku przyszło około czterdziestu osób. Bywało i sześćdziesiąt, ale wtedy było już nieco ciasno.

Tegoroczny bal pełen był improwizacji na ostatni moment. Na kilka dni przed imprezą okazało się że nie ma programu artystycznego, a na pół godziny przed, że nie dotrze prezes. Zgrana ekipa suskich pezetkaowców ze wszystkim jednak świetnie sobie poradziła i czterdziestka balowiczów bawiła się wyśmienicie.

Wpierw wszyscy obejrzeli program artystyczny w wykonaniu wnuków państwa Kożuszników Damiana i Amelki. Starszy, Damian poopowiadał trochę dowcipów i zabawiał widownię parodią występu magika. Natomiast jego siostra zaprezentowała umiejętności mażoretki.

Taneczną zabawę rozpoczęto polonezem. Było nieco ciasno w niedużej sali Domu PZKO, jednak gdy po odtańczeniu poloneza poszczególne pary ruszyły na parkiet, wszyscy świetnie się bawili. Do tańca tradycyjnie przygrywał znany i lubiany w Hawierzowie-Suchej zespół Duo Ru-Mi.

W kuchni uwijały się panie serwujące niewyszukane, a bardzo smaczne dania. Dwa rodzaje kotletów do wyboru i wyśmienita sałatka zadowoliła każde podniebienie. Tradycyjnie był bufet, loteria i, przede wszystkim, świetna zabawa w gronie przyjaciół, znajomych, sąsiadów. Pełna integracja lokalnej społeczności.

Nawet nie należąca do tego koła młodzież przyszła wesprzeć w organizacji balu swych rodziców i dziadków, a po północy, kiedy kończono imprezę, wszyscy, i ci, którzy tylko się bawili, i ci, którzy pracowali przygotowując i prowadząc bal, uznali go za bardzo udany.

(indi)

Tagi: , ,

Komentarze


Czytaj również


Koncert galowy „Młodzi-Polscy”. Zainaugurowano uroczystości sprowadzenia szczątków doczesnych prezydentów RP na uchodźstwie
wrzesień272022

Koncert galowy „Młodzi-Polscy”. Zainaugurowano uroczystości sprowadzenia szczątków doczesnych prezydentów RP na uchodźstwie

Ogłoszenie wydawcy
wrzesień272022

Ogłoszenie wydawcy

„Lech z Czechem na wojnie” czytanie performatywne w wykonaniu Teatru Mumerus z Krakowa
wrzesień272022

„Lech z Czechem na wojnie” czytanie performatywne w wykonaniu Teatru Mumerus z Krakowa

Szkolne wieści. W Orłowej witano jesień i pasowano maluchy na przedszkolaka
wrzesień272022

Szkolne wieści. W Orłowej witano jesień i pasowano maluchy na przedszkolaka

Wracają kontrole na granice. Powodem nielegalna migracja
wrzesień272022

Wracają kontrole na granice. Powodem nielegalna migracja

Dzieci z Zaolzia nad Bałtykiem. Pozdrawia drugi turnus Zielonej Szkoły [zdjęcia]
wrzesień262022

Dzieci z Zaolzia nad Bałtykiem. Pozdrawia drugi turnus Zielonej Szkoły [zdjęcia]

Sonda kosmiczna DART zderzy się z asteroidą. Przeprowadzony zostanie pierwszy test obrony planetarnej
wrzesień262022

Sonda kosmiczna DART zderzy się z asteroidą. Przeprowadzony zostanie pierwszy test obrony planetarnej

Koncert Bartasa Szymoniaka w Teatrze Cieszyńskim cieszył się sporym zainteresowaniem
wrzesień262022

Koncert Bartasa Szymoniaka w Teatrze Cieszyńskim cieszył się sporym zainteresowaniem

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.