Krzysztof Rojowski
E-mail: krzysztof@zwrot.cz
PRAGA / W ogrodach Ambasady RP w Pradze zorganizowano uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 maja. Wśród zaproszonych gości znaleźli się prezydent Czeskiej Republiki Petr Pavel i członkowie czeskiego rządu.
Słowa uznania dla Polaków mieszkających w Czechach
Poza Petrem Pavlem, w uroczystościach wzięli udział między innymi przewodniczący Senatu Miloš Vystrčil, wicepremier i minister obrony Jaromír Zůna, minister środowiska Igor Červený, delegacja Czesko-Polskiej Grupy Międzyparlamentarnej z posłem Romanem Kubíčkiem na czele oraz dyrektorzy kluczowych departamentów czeskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Nie zabrakło też Polaków mieszkających w Republice Czeskiej, do których słowa uznania skierowała w swoim wystąpieniu Barbara Tuge-Erecińska, polska chargé d’affaires a.i. Dziękowała im za aktywność na rzecz budowania pozytywnego wizerunku Polski.
Jak informuje Ambasada RP w Pradze, dyplomatka przypominała także o historycznym znaczeniu Konstytucji 3 Maja i podkreśliła, jak ważne dla bezpieczeństwa naszych granic jest pielęgnowanie dobrych relacji z sąsiadami. Wskazała na strategiczne znaczenie współpracy polsko-czeskiej w ramach UE i NATO, rozwój projektów infrastrukturalnych i energetycznych, jak również wspólne wsparcie dla Ukrainy. Zwróciła również uwagę, że rosnący ruch turystyczny między naszymi krajami sprzyja wzajemnemu poznaniu i przełamywaniu stereotypów.
Polska drugim najważniejszym partnerem handlowym Czech
Głos zabrał także Petr Pavel. Czeski prezydent w swoim wystąpieniu odniósł się do bogatej historii relacji polsko-czeskich i podkreślił znaczenie dzisiejszej współpracy dotyczącej bezpieczeństwa i obronności, wsparcia dla Ukrainy, a także rozwoju infrastruktury transportowej łączącej oba kraje. Zwrócił także uwagę, że Polska jest drugim najważniejszym partnerem handlowym Republiki Czeskiej. Ważnym momentem była krótka rozmowa Pavla z por. rez. Janem A. Witkowskim – weteranem Powstania Warszawskiego.
Uroczystość uświetnił występ muzyczny w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia oraz Chóru Akademii Wojsk Lądowych.



