Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
Do naszej redakcji dotarła bardzo smutna wiadomość. W piątek zmarł Bogdan Kisza, długoletni dyrektor Gimnazjum z Polskim Językiem Nauczania w Czeskim Cieszynie i w Orłowej.
Bogdan Kisza urodził się 3 października 1941 roku w Orłowie-Łazach. Ukończył studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytecie Karola w Pradze.
Przez lata był związany z polskim szkolnictwem średnim na Zaolziu jako nauczyciel historii i nauki obywatelskiej. W latach 1975–1984 pełnił funkcję wicedyrektora gimnazjum, prowadził wtedy klasy w Orłowej-Łazach.
W 1984 roku objął stanowisko dyrektora Gimnazjum z Polskim Językiem Nauczania w Czeskim Cieszynie, którym kierował do 1996 roku. Za jedno z najważniejszych dzieł jego życia uznawana jest budowa samodzielnej siedziby gimnazjum w Czeskim Cieszynie. Był inicjatorem tego przedsięwzięcia i osobą, która z największą determinacją zabiegała o jego realizację. To dzięki jego zaangażowaniu Polskie Gimnazjum otrzymało własny gmach — symbolicznie i praktycznie niezwykle ważny dla całego polskiego szkolnictwa na Zaolziu.
Historia, polskość i działalność społeczna
Angażował się również bardzo aktywnie w życie społeczne Zaolzia. Przez dwa lata jako zastępca prezesa ZG PZKO kierował organizacją. W roku 1977 został przewodniczącym Sekcji Historycznej Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego.
Był zafascynowany historią, szczególnie tą najnowszą. Jego byli uczniowie opowiadają, że nawet w czasach komuny nie bał się poruszać ważnych, wtedy zakazanych tematów. Udzielał też w wolnym czasie korepetycje uczniom, którzy przygotowywali się do egzaminów na studia.
Publikował także artykuły poświęcone historii, polskiemu szkolnictwu i sytuacji polskiej społeczności na Zaolziu, m.in. na łamach „Zwrotu” i „Głosu Ludu”.
Rodzinie składamy szczere wyrazy współczucia.
Pogrzeb odbędzie się w środę 13 maja o godz. 15 w kościele Na Niwach w Czeskim Cieszynie.
Komentarze



