BYSTRZYCA / Wczoraj w szkołach nie tylko na Zaolziu rozpoczął się rok szkolny. Szczególnie był ważny dla uczniów, którzy w tym roku po raz pierwszy rozpoczynają naukę. Do Szkoły Podstawowej im. Stanisława Hadyny w Bystrzycy przybyło dziewiętnaścioro uczniów.   

  Apel Pierwszego Dzwonka w tym roku szkolnym odbył się w starej sali gimnastycznej (w budynku czeskiej szkoły). Najpierw jednak odbyły się lekcje w klasach. Pierwszoklasistów wraz z rodzicami osobiście przywitał Bogdan Sikora, dyrektor szkoły. Mamy otrzymały kwiatek, dzieci kolaż zrobiony ze zdjęć podczas zapisów.

  Wspólna inauguracja z czeską podstawówką

  Po wspólnej lekcji z wychowawcami wszyscy uczniowie i nauczyciele polskiej i sąsiadującej czeskiej szkoły podstawowej spotkali się na placu przed basenem, gdzie wspólnie zainaugurowali nowy rok szkolny. Stało się tak po raz pierwszy. Inicjatywa ta została pozytywnie odebrana przez nauczycieli oraz obecnych na uroczystości rodziców.

  – Korzystamy ze wspólnych klasopracowni, lokali klasowych, sal gimnastycznych, basenu, zjadamy obiad we wspólnej stołówce. Organizowaliśmy wiele turniejów sportowych, więc z dyrektorką czeskiej podstawówki Kateřiną Kotasovą postanowiliśmy, że nowy rok szkolny rozpoczniemy razem na placu przed kompleksem sportowym – wyjaśnił Bogdan Sikora, dyrektor szkoły.

  Z inicjatywy tej był również zadowolony Roman Wróbel, wójt gminy. – Ten pomysł bardzo mi się podoba, uczy nas tolerancji – dodał.    

  – Nasza szkoła jest miejscem, gdzie różnorodność kulturowa i językowa jest naszą siłą. Polska i Czechy, dwie piękne i bogate w historię krainy, łączą się tutaj, tworząc wspólną przestrzeń nauki i rozwoju. To miejsce, gdzie uczymy się nie tylko matematyki, nauk przyrodniczych czy języków obcych, ale także szacunku, tolerancji i współpracy. Dlatego chcę podkreślić, jak ważne jest, abyśmy nadal rozwijali tę współpracę. To dzięki niej uczymy się od siebie nawzajem, poznajemy nowe perspektywy i otwieramy się na świat, Niech nasza współpraca będzie silniejsza niż kiedykolwiek, bo to właśnie ona sprawia, że nasza szkoła jest wyjątkowa – przywitał wszystkich uczniów, grona pedagogiczne, gości Bogdan Sikora, dyrektor polskiej szkoły.

  Pasowanie na pierwszoklasistów

  Liczną gromadkę pierwszoklasistów później w sali gimnastycznej przywitali tradycyjnie najstarsi uczniowie. Zamiast kwiatka tym razem pierwszoklasiści otrzymali czekoladowe kredki. Przywitano również nowych uczniów z Koszarzysk i Gródku, którzy od września rozpoczną naukę w klasie szóstej.

  Pierwszoklasiści otrzymali w prezencie tornister  z wyprawką szkolną w ramach „Bonu Pierwszaka”, programu realizowanego przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego, a finansowanego przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki. W prezencie otrzymali również książka Józefa Ondrusza „Cudowny chleb”, którą  przekazał Kongres Polaków.

  Gratulacje dla Marka Grycza

  Gromkimi oklaskami przywitano Marka Grycza, który uczy gimnastyki w bystrzyckiej podstawówce. W ubiegłym tygodniu uzyskał 3 miejsce na mistrzostwach świata w pięcioboju nowoczesnym. Zapytany o to, co muszą uczniowie zrobić, by zyskać taki wynik, odpowiedział: – Musicie twardo pracować, mieć trochę talentu, ale ważne jest i to, jakimi ludźmi się otaczacie.

   Komentarze   CZYTAJ RÓWNIEŻ   REKLAMA Walizki
   REKLAMA
   Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

   www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

   Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
   Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023-2024.
   Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.