Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
Souhvězdí typická pro zimní oblohu (Orion, souhvězdí Velkého a Malého psa, Blíženců, Vozky a Býka) lze ještě vidět nad západním obzorem po soumraku. Naši pozornost však přitahuje Velký vůz, ve večerních hodinách visí téměř nad našimi hlavami. Bude nám sloužit k orientaci na jarní obloze.
Pokud prodloužíme luk oje Velkého vozu, ve vzdálenosti přibližně rovnající se jeho dvojnásobné délce narazíme na jednu z nejjasnějších hvězd jarní oblohy. To je oranžová Arkur – nejjasnější hvězda v souhvězdí Pastýře. Celé souhvězdí, která je tvarováno jako arabská dvojka, se nachází severně od Arkura.
Pokračováním ve stejném oblouku narazíme na jasnou hvězdu, tentokrát modravé barvy, Spicu. Panna je zvířetníkovo souhvězdí a leží v ní bod podzimní rovnodennosti.
Pokud prodloužíme : Velký vůz – Arkur – Spica, dostaneme se pod Pannu na souhvězdí Havrana. Vedle Havrana je souhvězdí Poháru, a pod nimi je velmi dlouhé souhvězdí vodního hada (Hydra). Je to nejužší, ale také nejdelší souhvězdí.
Na jih od Velkého vozu je Lev s nejjasnější hvězdou Regulus. Lev je také zvířetníkovo souhvězdí a má tvar připomínající ležícího krále zvířat.
V orientaci na jarní obloze nám pomůže trojúhelník vytvořený třemi jasnými hvězdami: bílo-žlutým Regulusem v Lvu, modravou Spicou v Panně a oranžovým Arkturem v Pastýři.
Pastýř, Lev a Panna jsou nejjasnější jarní souhvězdí a jsou snadno zapamatovatelná. Pod Levem a Pannou se po obloze plazí vodní had s hlavou směrem na sever. A mezi Pannou a Vodním hadem najdeme Havrana a nakloněný k němu Pohár.
S pomocí mapy můžete najít několik menších souhvězdí, jako jsou: Souhvězdí Vlasů Bereniky, Souhvězdí Kompasu, Sextantu nebo Malý Lev.
Roman Strzondała
Komentáře