CZESKI CIESZYN / W poniedziałkowy wieczór nauczyciele z całego Zaolzia spotkali się w Teatrze Cieszyńskim z okazji Dnia Nauczyciela. Uroczystość zorganizowało Towarzystwo Nauczycieli Polskich w Republice Czeskiej. Nie zabrakło gratulacji, znamienitych gości, programu artystycznego oraz okazji do wspólnych rozmów.

    – Muszę przyznać, że fakt, iż dziś na widowni zasiadło ponad 200 osób, jest dla nas pięknym potwierdzeniem, że to wydarzenie jest nie tylko państwu bardzo bliskie, ale także nam, nauczycielom szkół z polskim językiem nauczania na Zaolziu, niezwykle potrzebne – powiedziała na wstępie prezes Towarzystwa Nauczycieli Polskich w Republice Czeskiej Monika Plášková.

    Ważni goście

    Oprócz nauczycieli zaolziańskich szkół podstawowych w uroczystości wzięli udział także zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się konsul generalna RP w Ostrawie Anna Olszewska, dyrektor Centrum Pedagogicznego dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego w Czeskim Cieszynie Marta Kmeť, prezes Klubu Nauczycieli Emerytów Marta Roszka oraz prezes Zarządu Głównego Macierzy Szkolnej w Republice Czeskiej Marek Bystroň.

    – Grono nauczycielskie to sól tej ziemi, podobnie jak edukacja, która niesie wszystko, co w życiu najważniejsze. Prowadzi nas, jest znakiem naszej tożsamości i źródłem wiedzy, którą dzięki wam możemy dalej przekazywać – powiedziała w swoim przemówieniu Anna Olszewska, konsul generalna RP w Ostrawie.

    Głos zabrali także Marta Kmeť, Marek Bystroň i Marta Roszka – złożyli nauczycielom życzenia, dziękując za trud codziennej pracy, zaangażowanie oraz wkład w wychowanie młodego pokolenia.

    Program artystyczny

    Zanim na scenie pojawili się aktorzy Sceny Polskiej z przedstawieniem przygotowanym dla nauczycieli, życzenia pedagogom złożył również dyrektor artystyczny Teatru Cieszyńskiego Bogdan Kokotek, który sam przez wiele lat pracował jako nauczyciel. W imieniu aktorów i wszystkich pracowników teatru życzył im satysfakcji z pracy oraz zdolnych uczniów.

    Następnie wystawiono spektakl „Ożenek”. Pełna zabawnych sytuacji i intryg inscenizacja bawiła widownię od pierwszej do ostatniej sceny. Co chwila na sali rozbrzmiewał śmiech, a zadowolenie publiczności potwierdziły gromkie owacje na stojąco.

    Po zakończeniu programu nauczyciele udali się do foyer, gdzie czekał na nich poczęstunek oraz okazja do rozmów w przyjemnej atmosferze.

      Komentarze



      CZYTAJ RÓWNIEŻ



      Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

      www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

      Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
      Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
      Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego