Czytaj nas! Codziennie nowe informacje!

  SIBICA / Występ dzieci z sibickiego przedszkola poprzedził zebranie sprawozdawcze MK PZKO Sibica, które odbyło się w piątek w tamtejszym Domu Polskim PZKO.

  My dzieci z sibickiego przedszkola pięknie z wami się witamy, na bajeczkę o pajacach wszystkich was zapraszamy – wyrecytowały przedszkolaki. I zaprezentowały na zaaranżowanej scenie radosne pląsy z optymistycznym przesłaniem.

  Prezes koła Irena Kołek podkreśliła bardzo dobrze układającą się współpracę MK z miejscowym przedszkolem. – Rodzice nam pomagają, angażują się w organizację, uczestniczą w naszych imprezach. A my umożliwiamy im korzystanie z naszego Domu PZKO, przygotowujemy dla maluchów różne gry na imprezach koła. Z naszej świetlicy korzystała też szkoła, kiedy odbyło się tutaj spotkanie z pisarzem Grzegorzem Kasdebke – mówiła Irena Kołek.

  10 lat współpracy z Leszną i Jasienicą

  Prezes podkreśliła też, że w tym roku mija 10 lat, od kiedy MK PZKO Sibica rozpoczęło współpracę z MK PZKO w Lesznej oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury Jasienica. I choć projekt pod nazwą „Na pograniczu kultur. Czesko polskie spotkania artystyczne” zakończył się, współpraca i przyjaźń trwają nadal. – W ramach projektu wymieniliśmy okna w świetlicy, podłogę w sali, przeprowadziliśmy hydroizolację i naprawy dachu. A przyjaźń z działaczami z Lesznej i Jasienicy trwa dalej – podkreślała Kołek.

  Artystyczne dusze sibickich PZKO-wców

  – Co z wielką satysfakcją stwierdzam, każdy nasz Kobzol był połączony z jakąś wystawą. A 70 procent tych, którzy wystawiali swoje prace, to członkowie naszego Koła. To jest chyba fenomenem – cieszyła się Kołek i wyliczyła wystawy: – Pierwsza prezentowała plon warsztatów w Jasienicy – prace ceramiczne i fotograficzne. Druga to wystawa dzisiaj już śp. profesora Edwarda Kajma, naszego członka. Trzecia wystawa to była wystawa origami 3d oraz klockowania naszej członkini Grażynki Šimůnek połączona z wystawą Anny Piszkiewicz. Czwarta wystawa była wystawą obecnego tutaj pana Józefa Dronga, też naszego członka. Piąta to była wystawa rzeźb pana Szkucika z Lesznej, naszego bardzo dobrego przyjaciela. Szósta to była historia festiwali PZKO. Ale już kolejna, siódma, to obrazy pana Stanisława Waszka z naszego koła. Ósma wystawa to były fotografie pana Ladislava Podeszwy z Mostów. A dziewiąta to „Rynce z gorola” naszej członkini Beaty (indi) Tyrna. Bardzo się cieszę, że mamy takich utalentowanych członków w naszym kole – mówiła Kołek. Warto zauważyć, że ta ostatnia wystawa nadal zdobi ściany sibickiej świetlicy.

  Nowi członkowie

  Sibickie koło PZKO liczyło na dzień przed zebraniem 124 członków. Jak podkreśliła prezes Koła do pracy potrzebne jest dużo rąk. Z wielką radością przywitała więc nowych członków. Do MK PZKO Sibica zapisali się: Dariusz Toman, Roman Wirth, Leszek Juroszek i Krzysztow Matusik – członek wspierający, który jest członkiem koła w Karwinie, ale chce również udzielać się w Sibicy.

  Zebrania, imprezy kulturalne i sportowe, jubileusze

  W ciągu minionego roku odbyło się 11 zebrań zarządu oraz kilka imprez towarzyskich i kulturalnych. Pierwszą z nich był zorganizowany w lutym w restauracji „U Parduby” w Ropicy Bal Sibicki. Do tańca przygrywał DJ Zdzisław Puszkiewicz, program artystyczny przedstawił ZPiT Młode Oldrzychowice.

  Ważnym wydarzeniem był zorganizowany w kwietniu KASS „Strzelnica” jubileusz 145-lecia szkoły i 100-lecia przedszkola w Sibicy.

  Na zorganizowaną w maju jajecznicę przyszło 111 osób. – W tym roku smażyliśmy jajecznicę na nowym palniku. Jednorazowo można usmażyć na brytfannie 100 – 120 jajek – mówiła Hudeczek.

  W czerwcu członkowie MK PZKO Sibica wyjechali na wycieczkę do Krakowa. Zwiedzili starą dzielnicę żydowską Kazimierz, Podziemia Krakowa pod Sukiennicami i Szlakiem Królewskim dotarli na Wawel.

  Tradycyjne „Kobzolszoł” połączone ze wspomnianą już wystawą zorganizowano 7 września. Miłą atmosferę zapewnił swym występem niezawodny zespół regionalny Dudoski z Jasienicy. Wystąpili też uczniowie sibickiej podstawówki.

  Gościli u Sibiczan

  Sibicki Dom Polski PZKO tętnił życiem również w czasie wakacji. Gościł w nim 5-dniowy obóz wakacyjny dla uczniów szkoły podstawowej, którzy spotykali się codziennie w sibickim Domu PZKO i jego ogrodzie, aby zgłębiać tajniki nauk ścisłych podczas obozu „Wesoła nauka”.

  W listopadzie już po raz drugi swe spotkanie jesienne w sibickiej świetlicy zorganizowało sobie Towarzystwo Nauczycieli Polskich.

  Kolejną imprezą nie organizowaną przez sibickie koło, ale w gościnnych progach sibickiego Domu PZKO, była przygotowana przez MK PZKO Czeski Cieszyn-Osiedle prelekcja Władysława Żagana pt. „Księstwo Cieszyńskie – ostatnie prawdziwe księstwo Europy Środkowej”. – Koło Osiedle niemające swego pomieszczenia zwróciło się do nas z prośbą o możliwość korzystania z naszej świetlicy, na co nasze koło wyraziło zgodę opartą na uzgodnionych przez obie strony warunkach – doprecyzowała Hudeczek.

  W Sibicy miał miejsce jubileusz 20-lecia Klubu´99, który właśnie tam rozpoczął swą działalność. Członkowie zarządu zgodzili się pomóc w organizacji imprezy, przygotowaniu wystawy (której autorem był Marian Szteffek), zapewnić obiad dla gości i uczestników oraz zorganizować całe zaplecze.

  Sibiczanie gościli również na różnych imprezach

  Drużyna MK Sibica, która wystąpiła w koszulkach z logo koła, zajęła 5. miejsce w zorganizowanym przez MK PZKO Czeski Cieszyn turnieju bowlingu „O memoriał Jasia Cymorka”.

  W grudniu na „Josiynickóm wilije“ pojechało 5 par z sibickiego koła. – Po prezentacji wyśmienitych dań wigilijnych zaproszono nas do degustacji i miłej pogawędki podczas wieczoru towarzyskiego – relacjonują uczestnicy wyjazdu.

  (indi)

   Komentarze

   Czytaj również


   W pożarze w Boguminie zginęło 11 osób. Wśród ofiar są też dzieci
   Sierpień082020

   W pożarze w Boguminie zginęło 11 osób. Wśród ofiar są też dzieci

   Plaża Open wróciła do Cieszyna. Burmistrz przeciwko dyskryminacji zawodniczek
   Sierpień082020

   Plaża Open wróciła do Cieszyna. Burmistrz przeciwko dyskryminacji zawodniczek

   Spacery ze Zwrotem: zamek graniczny Hlohovec
   Sierpień082020

   Spacery ze Zwrotem: zamek graniczny Hlohovec

   Nowe polskojęzyczne książki w bibliotece
   Sierpień082020

   Nowe polskojęzyczne książki w bibliotece

   Sceny do filmu o Gierku kręcono m.in. w Ustroniu
   Sierpień072020

   Sceny do filmu o Gierku kręcono m.in. w Ustroniu

   Jak co roku pojechali śladami żywocickiej tragedii
   Sierpień072020

   Jak co roku pojechali śladami żywocickiej tragedii

   W Jabłonkowie w niedzielę na rynku będzie można testować się na koronawirusa
   Sierpień072020

   W Jabłonkowie w niedzielę na rynku będzie można testować się na koronawirusa

   Kino na granicy odwołane!
   Sierpień072020

   Kino na granicy odwołane!


   #KTOTYJESTEŚ

   REKLAMA
   REKLAMA

   ZWROT TV

   Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

   www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

   Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
   Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
   Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

   Website Security Test