CZESKI CIESZYN / Wiemy, kto wystąpi w koncercie finałowym XIV Konkursu Gwar „Po cieszyńsku po obu stronach Olzy”.

Przez dwa dni w Książnicy Cieszyńskiej swoje umiejętności interpretacyjne prezentowali  uczniowie szkół i przedszkoli z obu stron Olzy.

Prawie wszyscy ubrani w starannie dobrane stroje ludowe udowadniali, że gwara nie jest im obca.

Warto podkreślić, że oprócz tekstów znanych autorów, takich jak choćby Henryk Jasiczek czy Karol Piegza, uczniowie wzięli też na warsztat teksty napisane przez współczesnych autorów. Pojawiły się również teksty pisane specjalnie z myślą o konkursie przez rodziców. Niektórzy uczestnicy mogli się pochwalić też własnymi utworami.

Oto wyniki konkursu:

Wyniki XIV Konkursu Gwar „Po cieszyńsku po obu stronach Olzy”

28 – 29. 11.2017

Kategoria A (3 – 6 lat)

Miejsce I: Zofia Francuz, „Kapusta” twórczość literacka Antoniego Kretka i Antoniego Juroszka z Istebnej, zgłoszenie indywidualne

Miejsce II: Jakub Pyszko, „Jedzyni ze ziymioków”, Tomasz Sochacki, Szkoła Podstawowa z Polskim Językiem Nauczania w Bukowcu

Miejsce III: ex aequo

Paweł Łukosz, „Wiersz do Adasia” Wanda Mider, Przedszkole nr 6 w Ustroniu

Martyna Marek „Goiczorki” Wanda Mider, Przedszkole nr 7 w Ustroniu

Wyróżnienie: Aleksander Jamrozik, : „Skuter” Wanda Mider, Przedszkole nr 6 w Ustroniu

Kategoria B (7 – 10 lat)

Miejsce I: Jakub Kobielusz, „Jako Janko Gajdosz, ucił wilka grać na gajdach”, tekst własny, Szkoła Podstawowa nr 2 w Koniakowie

Miejsce II: Elżbieta Bień, „Ło naprawianiu”, Anna Wacławik, Szkoła Podstawowa z Polskim Nauczaniem w Czeskim Cieszynie

Miejsce III: Filip Ludorowski, „Wypracowani domowe o kurze”, Henryk Jasiczek, Klimatyczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jerzego Michejdy w Ustroniu

Wyróżnienie: Kamil Waliczek, „Kamrat, przebocz”, Karol Piegza, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stefana Żeromskiego w Brennej

Kategoria C (11 – 15 lat)

Miejsce I: Agnieszka Szotkowska, „Pamiyntnik moji matki”, Karol Piegza, Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza z Polskim Językiem Nauczania w Jabłonkowie

Miejsce II: ex aequo

Julia Nowak, „Chodzyni z goiczkiem”, Anna Musiał, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stefana Żeromskiego w Brennej

Marta Szarzec, „Ło moji rodzinie”, Zuzanna Bujok, indywidualne zgłoszenie

Miejsce III: ex aequo

Karolina Dynek, „Felerny dziyń”, tekst własny, Szkoła Podstawowa w Kaczycach

Małgorzata Szotkowska, „Przemierzły kłobuk”, autor nieznany, Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza z Polskim Językiem Nauczania w Jabłonkowie

Wyróżnienia: ex aequo

Marcin Sitek, „Jak ech chodził do szkoły…”, Karol Klocek, Szkoła Podstawowa w Kaczycach ex aequo

Zuzanna Maciejczek, „Gdo zjod Jelita”, Stanisław Jabłonka, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Górkach WIelkich

Mateusz Wacławczyk, „Jako kiejsi pościli i świyntowali”, Stanisława Jabłonkowa, Szkoła Podstawowa im. Z. Kossak w Pierścu

Kamila Idziniak, „Baba w debli skórze”, Antoni Kretek, Szkoła Podstawowa nr 2 w Koniakowie

Anna Legierska, „Wajco”, Małgorzata Małyjurek, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Istebnej

Aleksandra Gąsior, „Danielka”, Zuzanna Bujok, Klimatyczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jerzego Michejdy w Ustroniu

Florentyna Loter, „Trzista korón w kapsie, jo cały dziwoki”, Lidia Szkaradnik, Klimatyczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jerzego Michejdy w Ustroniu

Ema Tomanek, „Prastarzik szmeliniorz”, Beata Tomanek, Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza z Polskim Językiem Nauczania w Jabłonkowie

Kategoria D (16 lat i więcej)

Miejsce I: Natalia Sikora, „Fuj, ta skleroza”, Krystyna Roszak, Polskie Gimnazjum im. J. Słowackiego w Czeskim Cieszynie

Miejsce II: ex aequo

Gabriela Kiełkowska, „ W kożdym kóntku po dziecióntku”, Lidia Szkaradnik, Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie

Łukasz Kukuczka, „Jako mnie Gajdosz muzykom zaścipił”, tekst własny, Zespół Szkół Technicznych im. Gwidona Langera w Cieszynie

Miejsce III: Joanna Leś, „Rzecz o kiszeniu kapusty”, Karol Klocek, Zespół Szkół Technicznych im. Gwidona Langera w Cieszynie

Wyróżnienie: ex aequo

Marcin Michalik, „W Cyrkusie”, na podstawie anegdoty ludowej, , II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie

Agnieszka Stroka, „Gynsio ballada” i „Szkubaczki”, Jan Chmiel, , II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie

Kategoria E (grupy)

Miejsce I: nie przyznano

Miejsce II: Dziecka z Bukowca (…), „Rok na nasiy dziedzinie”, na podstawie Janiny Łakota napisała Beata Tomanek, Szkoła Podstawowa z Polskim Językiem Nauczania w Bukowcu

Miejsce III: ex aequo

Wiesioło Ferajna”( Kamil Kołatek, Szymon Tetla, Dawid Koniczny, Marta Matuszyńska, Marta Boruta), „Siła miodu”, tekst własny z utworu Karola Klocka „Jak my paśli krowy” i Wandy Mider „Wnuczek”, Szkoła Podstawowa im. K.K. Baczyńskiego – Gimnazjum w Zebrzydowicach ex aequo

Eliška i Anežka (Eliška Nieslaniková, Anežka Puczoková) „Spotkani”, Gabriela Mazurova, Základní Škola Jablunkov

Wyróżnienie: ex aequo

Grupa z Kopernika (Bielesz Jakub, Kobielusz Karolina, Johut Wiktoria, Polok Julia, Branny Anna, Jedzok Julia, Marczak Szymon, Rakowski Bartosz, Wenglorz Anna, Wołowiec Robert, Julianna Branny), „Wesele górali istebniańskich”, Jerzy Probosz, II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie

Dziecka z Łómnej (T. Jopek, M. Sikora, K. Macko, D. Sikora, M. Czudek, F. Jopek, Sz. Cieślar, D. Gruszka, Sz. Nogły, K. Kawulok, H. Gamba), „Jak się bawiły dziecka na Świyntego Jona”, nauczycielki z Łomnej, Szkoła Podstawowa z Polskim Językiem Nauczania w Łomnej Dolnej

Nagroda specjalna sponsorowana przez Koło nr 6 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej:

Wiktoria Ćmiel, „Jo je mały połaźniczek”, tekst ludowy, Przedszkole z Polskim Językiem Nauczania w Gródku

 

Komentarze

Czytaj również

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test