CZESKI CIESZYN / W środę w Czeskim Cieszynie odbył się 14. BIOJARMARK organizowany przez Średnią Szkołę Albrechta w Czeskim Cieszynie. Na rynku stanęło kilka stoisk z produktami BIO ale także żywe zwięrzęta – kaczki, króliki czy kury. 

– Już po raz czternasty organizujemy Biojarmark, który propaguje zdrową żywność pochodzącą z rolnictwa ekologicznego i regionalnych biofarm. Prezentują się na nim uczniowie naszej szkoły, a ponieważ jesteśmy multikierunkową szkołą uczniowie – piekarze upiekli pieczywo słodkie i słone z mąki pełnoziarnistej, nasi kucharze ugotowali gulasz wołowy, ekolodzy oferują herbatki ziołowe. Zaaranżowali też wystawę owoców i warzyw. Oprócz tego przygotowaliśmy gry dydaktyczne dla dzieci, które dowiedziały się np., co to jest rolnictwo ekologiczne, jak wyglądają zwierzęta domowe: krowa, królik itd. – wyjaśniała nauczycielka Anna Hromková.

– Wspieramy głównie nasze czeskie tradycyjne i regionalne rolnictwo. Nasza impreza znajduje się i na stronach Ministerstwa Rolnictwa w kalendarium wydarzeń w ramach akcji „Wrzesień miesiącem biożywności”. Jest to trzynasta edycja, a w Cz. Cieszynie zaczynaliśmy nawet rok wcześniej, ponieważ mamy już 14 edycję. Z racji tego, że w naszej szkole uczymy na kierunku ekolog, imprezę organizowaliśmy spontanicznie, zanim w ogóle została ogłoszona akcja ogólnopaństwowa. Na Biojarmarku prezentowały się tak stoiska szkolne, które obsługiwali uczniowie, jak i stoiska prywatnych producentów – mówiła inicjatorka jarmarku Anna Hromková.

Można było zakupić np. sok jabłkowy, sok marchewkowy, bezalkoholową lemoniadę z chmielu, sery, ceramikę i inne. Na jarmarku byli też obecni absolwenci szkoły, którzy prowadzili stoisko z produktami z własnej ekologicznej farmy w Czeskim Cieszynie.

Zwierzęta – kaczki, kury, króliki przynieśli uczniowie szkoły oraz nauczyciele.

AS

Tagi: , , , ,

Komentarze

Czytaj również

REKLAMA Cafe Muzeum
REKLAMA Slam poetry CZ-PL show
Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test