CZESKI CIESZYN / Wczoraj po południu odbył się w Ośrodku Kultury Strzelnica IX Zjazd Towarzystwa Nauczycieli Polskich w RC. Wybrano nowy zarząd oraz wyróżniono jedenaścioro pedagogów. 

Jeszcze przed rozpoczęciem obrad złożono życzenia obecnym nauczycielom z okazji ich święta (28 marca). Do życzeń dołączył również prezes Kongresu Polaków w RC Mariusz Wałach, który dodał, że zawód nauczyciela jest mu bardzo bliski, ponieważ, większość członków jego rodziny i bliskich znajomych to pedagodzy. – Wy, nauczyciele, jesteście kręgosłupem naszego polskiego społeczeństwa zaolziańskiego – mówił doceniając niełatwą pracę pedagogów.

Nagrodzono też pracę niektórych pedagogów nadaniem Dyplomów Honorowych TNP. Wyróżnienie otrzymało jedenaścioro nauczycieli:

 • Anna Szurman,
 • Ewa Pelar,
 • Janina Guńkowa,
 • Renata Świderowa,
 • Halina Veit-Podola,
 • Renata Słowikowa,
 • Maria Sikora,
 • Bronisława Wojnar,
 • Danuta Ryłko,
 • Olga Kowalczykowa
 • Marian Nieboras.

Program kulturalny zapewnił zespół Noemiracles.

Wieści z Konsulatu

Na obradach TNP była obecna konsul Maria Kowacs, która przekazała nauczycielom kilka cennych informacji dotyczących zmian w przepisach dotyczących ulgi na zakup biletu na przejazd oraz wejścia do muzeów i innych placówek kulturalnych dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Mówiła o możliwości załatwienia dla dzieci i nauczycieli naszych szkół polskich legitymacji, na podstawie której będą mogli korzystać z przejazdów ulgowych na terenie Polski oraz  zakupić ulgowe bilety do placówek kultury, np do muzeów.

– Ze wstępnych informacji wynika, że uprawnieni będą wszyscy uczniowie  szkół, w których naucza się języka polskiego oraz nauczyciele – mówiła konsul i dodała że wkrótce konsulat przekaże szczegółowe informacje do szkół.

Mówiła też o możliwości pozyskania dla zaolziańskich szkół podręczników, które są wycofywane z polskich szkół.

Ocenianie kształtujące

Marta Kmeť z Centrum Pedagogicznego w Cz. Cieszynie mówiła o sposobach edukacji według teorii Jacquesa Delorsa i o wprowadzeniu inowacji w nauczaniu dzieci – tzw. ocenianiu kształtującym.

– Przed dwoma laty blisko 180 nauczycieli zgłębiało tajniki tej edukacyjnej filozofii – przypomniała Kmeť.

Centrum Pedagogiczne również w tym roku ma dla nauczycieli ciekawą ofertę. Na razie jednak czeka na decyzję Senatu RP, czy otrzyma dotację na realizację niektórych przedsięwzięć. – Kilka z nich dotyczy rozwoju edukacji w naszych placówkach, wdrażania ciekawych innowacji, dzielenia się wiedzą, planujemy też wyjazdy uczniów w celach wspierania i rozwoju języka polskiego – mówiła dyrektor CP.

Jesienią placówka zorganizuje konferencję dotyczącą wychowania dziecka w dwu i wielojęzycznym środowisku.

Działalność TNP

Sprawozdanie za ubiegłą kadencję przeczytała prezes TNP Barbara Smugała. Mówiła o zmianie finansowania szkolnictwa w RC.

– Nie będzie subwencji na ucznia ale na klasę czyli na nauczyciela. Jest to poważna zmiana, o której ministerstwo mówi już od pięciu lat. TNP razem z Centrum Pedagogicznym i Kongresem Polaków w RC cały czas trzymało rękę na pulsie. Po wizycie w Ministerstwie Szkolnictwa RC otrzymaliśmy propozycję tabelek, na podstawie których miały być finansowane nasze szkoły. Ta pierwotna wersja tabelek oznaczała zagrożenie dla niemalże połowy szkół małoklasowych i połowy szkół pełnych mających poniżej 100 uczniów. TNP razem z CP powołało operacyjną grupę dyrektorów, którzy opracowali tabelki na podstawie krórych szkoły i przedszkola będą miały podobne warunki finansowania jak dotychczas. Tabelki przez nas opracowane zostały przez ministerstwo zaakceptowane, zmiana jest uchwalona przez Senat, czeka na podpis prezydenta. Nasze wnioski są uwzględnione i liczymy na to,  że od 1 stycznia 2019 r., kiedy zmiana ma wejść w życie, nasze szkoły i przedszkola będą miały dogodne warunki dofinansowania, takie jakie mają dotychczas – mówiła Smugała.

Podzieliła się też z obecnymi pozytywną informacją, mianowicie tym, że  liczba uczniów w polskich szkołach w regionie nadal się podnosi. Udało się też sprowadzić na Zaolzie z Polski około 17 tys. podręczników.

Prezes mówiła również o pozyskaniu dofinansowania na prenumeratę pisemka edukacyjnego „Kumpel”. Stwierdziła z zadowoleniem, że w trakcie czteroletniej kadencji udało się zarządowi zrealizować wszystkie uchwały podjęte na ostatnim Zjeździe. Warto dodać, że w marcu minęło 27 lat od momentu reaktywacji Towarzystwa Nauczycieli Polskich w RC.

W nowym Zarządzie TNP zasiadają: Roman Kaderka, Krzysztof Gąsiorowski, Barbara Smugała, Małgorzata Kujawa, Marek Grycz, Barbara Kubiczek, Krzysztof Kosmala i Anna Werner.

AS

Tagi: , ,

Komentarze

Czytaj również

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test